18:32 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Ρεάλ Μαδρίτης - Λίβερπουλ ο φετινός τελικός του Champions League

Η Λίβερπουλ είναι όπως αναμενόταν η δεύτερη φιναλίστ του φετινού τελικού του Champions League, καθώς μετά το 5-2 επί της Ρόμα στο Άνφιλντ, ηττήθηκε μόλις… 4-2 στη ρεβάνς της ιταλικής πρωτεύουσας και έτσι πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κιέβου όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η αρμάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε αυτό που ήθελε και ζητούσε στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε τα γκολ που έψαχνε για να δυσκολέψει το έργο των Ρωμαίων και με αυτά παρακαταθήκη, δεν ενοχλήθηκε καθόλου με τα τέσσερα γκολ που δέχθηκε. Άλλωστε, το 3-2 ήρθε αργά και οι γηπεδούχοι ουδέποτε απείλησαν με ανατροπή, καθώς το 4-2 διαμορώθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων

Ο Μανέ άνοιξε το σκορ στο 9′ για τη Λίβερπουλ, ενώ το 1-1 έγινε στο 15′ με επικό αυτογκόλ του Μίλνερ. Οι “ρεντς” πήραν πάλι το προβάδισμα στο 26′ με γκολ του Βαϊνάλντουμ, ενώ η Ρόμα πήρε τη νίκη γοήτρου με τέρματα του Τζέκο στο 52′ και του Ναϊγκολάν στο 86′ και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι.

Λίβερπουλ και Ρεάλ Μαδρίτης συναντήθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών το 1981 στο Παρίτι. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που η Ρεάλ έχασε σε τελικό…