13:42 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Σινσινάτι Όπεν: Στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς - Αποκλεισμός για τη Σάκκαρη

Στα ημιτελικά του Σινσινάτι Όπεν προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς αφού ο αντίπαλός του, Ράιλι Οπέλκα εγκατέλειψε στο 12ο game του αγώνα τους, παρά το γεγονός ότι προηγείτο με 6-5. Από την άλλη πλευρά η Σάκκαρη αποκλείστηκε με 2-0 σετ από την Τζοάνα Κόντα.

Ειδικότερα, παρότι ο Οπέλκα ήταν μπροστά στο σκορ, στο πρώτο σετ, με 6-5 ένιωσε έντονες ενοχλήσεις στο δεξί του πόδι και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την αναμέτρηση.

Ως εκ τούτου, ο Τσιτσιπάς πέρασε στον πέμπτο ημιτελικό Masters της καριέρας του και εκεί θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Μίλος Ράονιτς (Καναδάς) και Φίλιπ Κραΐνοβιτς (Σερβία).

Ηττήθηκε από την Κόντα η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη, μετά την επική νίκη της κόντρα στη Σερένα Ουίλιαμς, ηττήθηκε για την προημιτελική φάση του Western & Southern Open από τη Βρετανίδα Τζοάνα Κόντα με 2-0 σετ (6-4, 6-3), την Τετάρτη (26/08, τοπική ώρα).

Στο πρώτο σετ, η Κόντα που είναι στο #15 της παγκόσμιας κατάταξης, προηγήθηκε με 3-1 σετ και με οδηγό το καλό σερβίς της έφτασε στο 1-0.

Η Κόντα πήρε προβάδισμα και στο δεύτερο σετ και, μάλιστα, προηγήθηκε ακόμα και με 5-3, με τη Σάκκαρη να μην μπορεί να αντιδράσει.

Έτσι, η Βρετανίδα «σφράγισε» τη νίκη και στα ημιτελικά του τουρνουά θα αντιμετωπίσει τη Βικτόρια Αζάρενκα από τη Λευκορωσία, η οποία απέκλεισε την Ονς Γιαμπέρ από την Τυνησία με 2-0 σετ ([11]7-6[9], 6-2).