15:22 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Σουηδία - Ελλάδα 2-0: Ήττα στη Στοκχόλμη για την Εθνική, θέλει το δύο στα δύο για να ελπίζει

Η Ελλάδα ήταν καλή για ένα ημίχρονο, όμως δεν βρήκε το γκολ, κάτι που έκανε δύο φορές η Σουηδία στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 2-0. Η Εθνική θέλει δύο τρίποντα και τη βοήθεια των Σκανδιναβών για να προκριθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ήταν καλή για ένα ημίχρονο η Εθνική, όμως δεν κατάφερε να φύγει με κάτι από την Friends Arena. Η Ελλάδα ηττήθηκε 2-0 από τη Σουηδία για την 8η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πλέον το έργο της για να βρεθεί στο Κατάρ το 2022 είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο γκολ με τον Φόρσμπεργκ στο 59ο λεπτό και τον Αλεξάντερ Ίζακ στο 69′. Και τα δύο τέρματα προήλθαν από λάθη στην άμυνα που έφεραν εν τέλει την πρώτη ήττα στο γκρουπ.

Η Ελλάδα βρίσκεται στο -6 από τη Σουηδία και στο -4 από την Ισπανία. Θέλει δύο νίκες με τους Ισπανούς και τους Κοσοβάρους στο ΟΑΚΑ, όπως και νίκη της Σουηδίας κόντρα στους ρόχας, ώστε να πάει στα μπαράζ ως δεύτερη.

Δυνατό ξεκίνημα από την Εθνική με ακυρωθέν γκολ Μασούρα

Ο Τζον Φαν Σιπ παράταξε την Εθνική με σύστημα 3-5-2. Ο Τσιμίκας έπαιξε αριστερός στόπερ ως αντί-Τζαβέλλας στην τριάδα μπροστά από τον τερματοφύλακα και ο Γιαννούλης πήρε όλη την αριστερή πλευρά. Από εκεί και πέρα στην άμυνα ήταν οι Μαυροπάνος και Χατζηδιάκος. Στη δεξιά πλευρά αγωνίστηκε ο Ανδρούτσος, με τους Μπακασέτα, Μπουχαλάκη και Σιώπη στον άξονα. Στην κορυφή βρίσκονταν ο Παυλίδης με τον Μασούρα.

Ο σχηματισμός αυτός λειτούργησε από τα πρώτα λεπτά, με την Εθνική να μπαίνει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Πίεζε ψηλά τους Σουηδούς και προσπαθούσε να γίνει απειλητική στην εστία των Σκανδιναβών. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 2ο λεπτό. Ο Μασούρας πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Δύο λεπτά αργότερα η Ελλάδα βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε. Η Εθνική έκλεψε, τροφοδότησε τον Μασούρα που πλάσαρε ιδανικά, όμως ήταν εκτεθειμένος. Η στιγμή αυτή “πάγωσε” το Friends Arena, το οποίο ήταν κατάμεστο.

Έλεγχος από την Ελλάδα και δύο δοκάρια

Η Εθνική συνέχιζε να έχει την ίδια καλή εικόνα στο γήπεδο. Δεν άφησε σε καμία περίπτωση τους Σουηδούς να γίνουν απειλητικοί και είχαν μόλις μία τελική στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Φαν Σιπ έκλεβαν ψηλά την μπάλα και κυκλοφορούσαν ψάχνοντας τους κενούς χώρους, με τη Σουηδία να εξακολουθεί να τα έχει χαμένα.

Στο 21ο λεπτό η Ελλάδα είχε μία μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί. Η Εθνική έφυγε γρήγορα στην κόντρα, ο Μασούρας έτρεξε στην αντεπίθεση έπειτα από πάσα του Μπακασέτα στην πλάτη της σουηδικής άμυνας. Πάτησε περιοχή και από δύσκολη γωνία στα αριστερά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Μασούρας ήταν συνεχής πηγή κινδύνου για τη Σουηδία ενώ στο 34′ και στο 35′ είχε άλλες δύο τελικές. Στο 39ο λεπτό η Ελλάδα είχε νέο δοκάρι. Ο Μασούρας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Παυλίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια ο Μπακασέτας επιχείρησε μακρινό σουτ που έδιωξε ο Όλσεν. Η Εθνική συνέχισε έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και της έλειπε μόνο το γκολ.

Πέναλτι του Μαυροπάνου και 1-0 ο Φόρσμπεργκ

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σουηδία μπήκε πιο δυνατά και θέλησε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό με την Εθνική να έχει οπισθοχωρήσει στο γήπεδο. Στο 56ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή. Ο Κουάιζον έκανε το σουτ στα όρια της περιοχής, όμως ο Βλαχοδήμος απέκρουσε.

Η Σουηδία κέρδισε πέναλτι στο 56ο λεπτό. Ο Μαυροπάνος γκρέμισε τον Ίζακ, ο οποίος πάτησε επικίνδυνα στην περιοχή και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα. Ο Μαυροπάνος δεν πρόλαβε ποτέ την μπάλα και έπεσε δυνατά στον αντίπαλό του δείχνοντας λάθος αντίδραση. Ο Φόρσμπεργκ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα από την αντίθετη πλευρά του Βλαχοδήμου.

Νέο λάθος και δεύτερο γκολ οι Σουηδοί με τον Ίζακ

Στα επόμενα λεπτά η Εθνική επιχείρησε να βγει πιο ψηλά στον αγωνιστικό χώρο και να αντιδράσει κατά κάποιον τρόπο. Όμως σε καμία περίπτωση δεν απείλησε ουστιαστικά την εστία του Όλσεν, ο οποίος μάλιστα… σέρβιρσε και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

Ο γκολκίπερ της Σουηδίας γέμισε, η άμυνα της Εθνικής βρέθηκε σε ασυνεννοησία. Ο Ίζακ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια, βρέθηκε απέναντι απέναντι από τον Βλαχοδήμο, τον πέρασε πριν καν σκάσει η μπάλα και τελείωσε τη φάση μπροστά από τον Μαυροπάνο. Ήταν γκολ – μαχαιριά στο 69′ με τον Φαν Σιπ να κάνει στη συνέχεια πιο επιθετικό το σχήμα με Πέλκα και Μασούρα.

Η Εθνική στο 75ο λεπτό είχε καλή στιγμή για να μειώσει με τον Τζόλη να πιάνει ένα σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, όμως ήταν άστοχος. Ο Ολλανδός προπονητής αργότερα πέρασε ως αλλαγή και τον Δουβίκα ψάχνοντας ένα γκολ-ελπίδας. Η Εθνική μέχρι και το φινάλε δεν μπόρεσε να αντιδράσει και βρέθηκε να αγωνίζεται και με δέκα παίκτες μετά το 86ο λεπτό. Ο Χατζηδιάκος σταμάτησε τον Φόρσμπεργκ που έφευγε στην κόντρα και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Γιαννούλης, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σιώπης, Μπακασέτας, Μασούρας, Παυλίδης.

Σουηδία: Όλσεν, Αουγκούστινσον, Ντάνιελσον, Λίντελεφ, Κραφθ, Κλάεζον, Όλσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Κουάιζον, Ίζακ.

πηγή: sport24.gr

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 81-79: Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ τού στέρησαν το διπλό

Ο Γιάννης Αντωνίου πρώτος Λαμπαδηδρόμος για το «Πεκίνο 2022»