1:50 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Στο Ευρωμπάσκετ η Εθνική Γυναικών

Την γλυκιά… ήττα με σκορ 57-56 από τον Πολωνία γνώρισε η Εθνική ομάδα των Γυναικών, στο δεύτερο τελικό της προκριματικής φάσης στο Βλαντισλάβοβο, ωστόσο σε συνδυασμό με τη νίκη της (61-46) στο πρώτο ματς, πήρε το εισιτήριο για το Ευρωμπάσκετ του 2015! Κορυφαία για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν η Σπανού με 19 πόντους, με την Σωτηρίου να προσθέτει άλλους 17.

Οι παίκτριες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, χάνοντας 8-0, αλλά αργότερα πάτησαν το… γκάζι οι Σπανού, Λύμουρα και Παπαμιχαήλ, με αποτέλεσμα η Εθνική να περάσει μπροστά με 16-12. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, με την Πολωνία να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με επτά πόντους (35-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική ομάδα «έσφιξε» την άμυνά της και με τις Παπαμιχαήλ και Σωτηρίου να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι, διαμόρφωσαν το 43-43 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μάλιστα, στην τέταρτη περίοδο οι παίκτριες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου ανέκτησαν το προβάδισμα (51-47), ωστόσο οι γηπεδούχες ήταν αυτές που έφτασαν στη νίκη με το τελικό –αλλά γλυκό για την Εθνική- 57-56.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 35-28, 43-43, 57-56

Πολωνία (Βανίνσκι): Οβτσάρτζακ , Πάβλακ, Σκόρεκ 11, Μίσιεκ, Σζοτ 14(2), Βάλιτς 11, Κοτς 2, Μαγιέφσκα 2, Ίντζακ 2, Ζιετάρα 2, Λετσιεγέφσκα 7, Σκόμπελ 6.

Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Καλέντζου 2, Σταμάτη, Δημητράκου , Χατζηνικολάου, Νικολοπούλου, Σπυριδοπούλου, Παπαμιχαήλ 14 (6/8δ, 4ρ, 2ασ), Λύμουρα 4 (3ρ,), Σωτηρίου 17 ( 5/8δ, 1/2τρ, 6ρ, 3κλ), Κοσμά, Σπανού 19 (11/14β, 4/8δ, 0/2τρ, 7ρ, 6ασ).