18:37 Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

Στον τελικό της Λιόν ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον τέταρτο τελικό του εντός του 2021, μετά τη νίκη του στον ημιτελικό του τουρνουά της επί του 19χρονου Ιταλού Λορέντσο Μουζέτι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επιβλήθηκε του νεαρού Ιταλού με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-0), που είναι Νο 88 στον κόσμο και ο πρώτος που κατάφερε να αποσπάσει σετ από τον Τσιτσιπά στη γαλλική πόλη.

O 22χρονος τενίστας χρειάστηκε να κάνει ανατροπή για να φτάσει ως τη νίκη, καθώς έχασε το πρώτο σετ με τον Μουζέτι να τον αιφνιδιάζει με το παιχνίδι του.

Ο Ιταλός ήταν πολύ καλός πάνω στις γραμμές και είχε «βαθιά» χτυπήματα, ενώ επιχείρησε πάρα πολλά ντροπ-σοτ, που προκαλούσαν «πονοκέφαλο» στον αντίπαλό του.

Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική. Στο τρίτο γκέιμ ο Tsitsifast έσβησε το μπρέικ-πόιντ του Μουζέτι και ύστερα έκανε ο ίδιος μπρέικ για ρο 3-1.

Ο Ιταλός αντέδρασε και μείωσε σε 4-3, όμως ο Τσιτσιπάς δεν είχε καμία διάθεση να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι και κατακτώντας τα επόμενα δύο σετ ισοφάρισε σε 1-1.

Η συνέχεια ήταν απλώς επίδειξη δύναμης… Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και με τρία μπρέικ συν άλλα τόσα δικά του χολντ έφτασε στη νίκη.

Αντίπαλός του στον τελικό της Κυριακής θα είναι ο νικητής του άλλου ημιτελικού, που φέρει αντιπάλους τον Κάρεν Χατσάνοφ με τον Κάμερον Νόρι. Για τον Τσιτσιπά ήταν η 32η νίκη σε 40 αγώνες.

Παναθηναϊκός-Κάτας: «Πρέπει να διορθώσουμε πολλά πράγματα»