22:33 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Στους «16» του Γουίμπλεντον με πειστική νίκη η Σάκκαρη

Στον τρίτο γύρο του κυρίως ταμπλό του Γουίμπλεντον προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-1) της Τσέχας Μαρί Μπούζκοβα.

Η Ελληνίδα τενίστρια πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας της στην 20χρονη αντίπαλό της. «Καθάρισε» το ματς σε 1 ώρα και 6 λεπτά και πέρασε… αέρα στις κορυφαία 16άδα του τουρνουά.

Η Σάκκαρη θα παίξει ξανά την Παρασκευή (05/07), με τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Ελίνα Σβιτόλινα και την Μαργκαρίτα Γκασπαριάν.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που η 24χρονη Ελληνίδα φτάνει στον τρίτο γύρο του Γκραν Σλαμ, αφού τα είχε καταφέρει και πέρσι.

Η Σάκκαρη είχε 4 μπρέικ έναντι 1 της Μπούζκοβα που συμμετείχε για πρώτη φορά στο Γουίμπλεντον, ενώ είχε 26-10 winners και 57-39 πόντους. Αυτό που θα πρέπει να διορθώσει ενόψει της συνέχειας, είναι τα αβίαστα λάθη, που είχε 18 σε σχέση με τα 11 της αντιπάλου της.