7:36 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Super League: Χτύπησε στο τέλος ο Άρης, 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Ο Χαμσά Γιουνές ευστόχησε στο 87’ στο πέναλτι που κέρδισε ο Γκαρσία ένα λεπτό νωρίτερα και ο Άρης πέτυχε την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Στις καθυστερήσεις, μάλιστα, σκόραρε και δεύτερο γκολ, ενθουσιάζοντας 15.000 φίλους του στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, που βλέπουν την αγαπημένη τους ομάδα να κάνει πορεία πρωταθλητισμού.

Το βροχερό τερέν και η τακτική των δύο συλλόγων με αρκετούς παίκτες στη μεσαία γραμμή, δημιούργησαν ένα σκηνικό λίγων ευκαιριών με αποτέλεσμα όσο περνούσε η ώρα, τόσο να συμβιβάζονται οι αντίπαλοι με την ισοπαλία. Μόνο που μία ωραία κάθετη πάσα του Σιώπη – οποίος είχε μπει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα – προς τον Γκαρσία και η κακή προσπάθεια του γκολκίπερ Παπαδόπουλου που ανέτρεψε τον παίκτη του Άρη, άλλαξαν το σκηνικό του αγώνα, με τον Γιουνές να μένει ψύχραιμος από τα εννέα μέτρα! Στις καθυστερήσεις ο Γκαρσία έκανε το 2-0 μετά από πάσα του… δημιουργού Σιώπη, μέσα σε πραγματική αποθέωση, για μία ομάδα που είναι νεοφώτιστη μεν, αγωνίζεται ως μεγάλο κλαμπ δε και σίγουρα δείχνει ικανό να διεκδικήσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Τζανακάκης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κολάσο, Ματίγια (82’ Σιώπης), Μενέντεθ, Μπάσα, Ντιγκινί (72’ Μαρτίνες), Γιουνές, Γκαρσία

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Βλάχος (89’ Δουβίκας), Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Ορτέγκα, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τόνσο (71’ Κώτσιρας), Τσιλιανίδης, Μανιάς, Κυριακόπουλος (60’ Φερνάντεθ)