18:24 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Super League: ΠΑΟΚ-Άρης 2-2 στο ντέρμπι που τα είχε όλα

ΠΑΟΚ και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στη Θεσσαλονίκη, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να γλιτώνουν στις καθυστερήσεις την ήττα και τη φιλοξενούμενη ομάδα να παραμένει αήττητη στην Τούμπα στα τρία τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει στο συγκεκριμένο γήπεδο! Αυτή είναι η πρώτη απώλεια βαθμών για το Δικέφαλο του βορρά, σε ένα ματς που είχε μεν τέσσερα γκολ, αλλά το θέαμα ήταν κακό και κυριάρχησε η δύναμη και οι συχνοί τραυματισμοί.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Ζαμπά (58′ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (15′ Λημνιός), Ακπόμ (70′ Σβιντέρσκι)

Άρης (Τόλης Τερζής): Koυέστα (46′ Έμαν), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (85′ Σόουζα), Γκάμα (64′ Λάρσον), Ντιγκινί, Ιντέγε

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

[Κίτρινη κάρτα: Ντιγκινί (19′), Μάτος (30′),  Άκπομ (31′), Σάσα (38′), Mίσιτς (61′), Γκάμα (64′), Μάτος (67′), Σάσα (71′), Σούντγκρεν (84′), Ματίγια (88′)]

[Κόκκινη κάρτα: Μάτος (67′), Σάσα (71′)]

4′ Γκοοολ για τον Άρη με το καλημέρα και 0-1 στο τέταρτο λεπτό! Σκόρερ ο Ιντέγιε μετά από σέντρα του Φετφατζίδη

6′ Γκοοολ για τον ΠΑΟΚ, άμεση απάντηση με τον Μάτος και 1-1 στην Τούμπα. Εκτέλεση κόρνερ του Μίσιτς και καρφωτή κεφαλιά του Βραζιλιάνου

10′ Σουτ του Φετφατζίδη, μπλοκάρει δύσκολα ο Πασχαλάκης

Πολύ κακό το παιχνίδι μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με πολλές διακοπές και τραυματισμούς. Έχει ήδη 15 φάουλ σε 30 λεπτά!

35′ Απελπιστικά άστοχο σουτ του Μπίσεσβαρ

42′ Σουτ του Ζαμπά υπό καλές προϋποθέσεις, η μπάλα λίγο άουτ, η πρώτη πραγματική ευκαιρία του ΠΑΟΚ μετά την ισοφάριση

Επτά λεπτά καθυστερήσεις στο α΄μέρος!

45’+ Σέντρα σουτ του Μπίσεσβαρ, διώχνει δύσκολα ο Κουέστα σε κόρνερ

45′ ++ Ακυρώνεται με χρήση VAR γκολ του Μάτος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων! Ήταν οφσάιντ ο Μπίσεσβαρ πριν πάρει την κεφαλιά πάσα!

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο που κράτησε πάνω από 53 λεπτά! 1-1 στην Τούμπα στο ΠΑΟΚ-Άρης

46′ Σουτ του Μίσιτς στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, η μπάλα έξω

Ο Άρης βρίσκει ένα πεντάλεπτο στο παιχνίδι από το 58′ μέχρι το 63′ που πιέζει.

66′ Διαγώνιο σουτ του Λημνιού, διώχνει ο Έμαν

Με δέκα ο ΠΑΟΚ, δεύτερη κίτρινη για τον Μάτος στο 67′.

69′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, Φετφατζίδης δημιουργός, Ιντέγιε το σουτ και σπουδαία επέμβαση του Πασχαλάκη

Με δέκα και ο Άρης, δεύτερη κίτρινη για τον Σάσα στο 71′.

77′ Μεγάλη επέμβαση του Έμεν σε δυνατό σουτ του Μίσιτς

80′ Νέα φάση για τον ΠΑΟΚ που πιέζει ασφυκτικά πια, σουτ του Ντόουγκλας, δύσκολα ο Έμεν, χάνει την μπάλα, απομακρύνει ο Βέλεθ

87′ Γκοοοοοολ ο Άρης, στην αντεπίθεση παίρνει την μπάλα ο Λάρσον, πασάρει στον Ματίγια, εκείνος σουτάρει δυνατά στη γωνία του Πασχαλάκη και 1-2

Επτά λεπτά καθυστερήσεις και στο β’ μέρος!

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων σε κεφαλιά του Βαρέλα!

90’+ Γκοοοοοοολ ο ΠΑΟΚ, ισοφαρίζουν και πάλι οι νταμπλούχοι, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, με μονοκομάτο σουτ του Μίσιστς μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη

Το 2-2 είναι το τελικό αποτέλεσμα στην Τούμπα σε ένα ματς που κράτησε περίπου 105 λεπτά!

Άρης (Τόλης Τερζής): Koυέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα, Ντιγκινί, Ιντέγε