14:59 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Super League: Με καρδιά ο Ολυμπιακός, 2-1 τον Αστέρα στις καθυστερήσεις (Βαθμολογία)

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων γλίτωσε την γκέλα ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης στο “Γ. Καραϊσκάκης”, καθώς ένα δυνατό σουτ της “χρυσής αλλαγής”, του Μπίμπρας Νάτχο, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και επέτρεψε στην Ολυμπιακό να μείνει πρώτος στη βαθμολογία, μαζί με την ΑΕΚ.

Οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν το σκορ στο 19′ με βολίδα του Καμαρά από τα 30 μέτρα, αλλά δεν κατάφεραν στη συνέχεια να βάλουν και ένα δεύτερο γκολ για να “καθαρίσουν” το ματς, με αποτέλεσμα ο επικίνδυνος Αστέρας να βρει την ευκαιρία που έψαχνε και να ισοφαρίσει στο 67′ με διπλή προσπάθεια του Τόνσο έπειτα από πάσα του Μανιά.

Σε αυτό το χρονικό σημείο ο Ολυμπιακός έδειξε να κουράζεται και ο Μαρτίνς υποχρεώθηκε σε τρεις αλλαγές, που όλες όμως έδωσαν βοήθειες. Οι Χασάν (αντί του Λάζαρου), Φετφατζίδης (αντί του Φορτούνη) και Νάτχο (αντί του Καμαρά) βοήθησαν τους γηπεδούχους να πάρουν κάποια μέτρα στο γήπεδο, να αυξήσουν την πίεση και εν τέλει να πετύχουν το γκολ στις καθυστερήσεις με σουτ του Ισραηλινού μέσου.

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μιράντα, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά (84′ Νάτχο), Χριστοδουλόπουλος (72′ Χασάν), Ποντένσε, Φορτούνης (74′ Φετφατζίδης), Γκερέρο.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Βλάχος, Κώτσιρας (46′ Φερνάντεθ), Μαρτίνεθ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Καλτσάς (62′ Τόνσο), Μανιάς (79′ Βαλιέντε).

1.      ΑΕΚ 9 3-0-0 7-0
2.      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 9 3-0-0 8-1
3.      ΠΑΟΚ 7 3-0-0 5-1
4.      ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 7 2-1-0 3-1
5.      ΑΡΗΣ 6 2-0-0 5-0
6.      ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4 1-1-1 4-4