19:25 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Super League: Πανιώνιο πέρασμα από τη Ριζούπολη, 0-2 τον Απόλλωνα (βαθμολογία)

Ο Πανιώνιος πέρασε με άνεση από τη Ριζούπολη στο μίνι-αθηναϊκό ντέρμπι και με πρωταγωνιστή τον Ντουρμισάι νίκησε 0-2 τον αδύναμο Απόλλωνα, ο οποίος αν συνεχίσει έτσι δεν γλιτώνει με τίποτα τον υποβιβασμό.

Οι «κυανέρυθροι» απέδειξαν πως είναι ανεβασμένοι αγωνιστικά και μετά το πρώτο 20λεπτο ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, για να φτάσουν στο 0-1 στο 37’ μετά από σέντρα του Μασούρα και απ’ ευθείας βολέ του Ντουρμισάι. Στο πέμπτο λεπτό του β’ μέρους το παιχνίδι έγειρε οριστικά προς την ομάδα της Νέας Σμύρνης μετά το δεύτερο προσωπικό γκολ του 22χρονου Αλβανού επιθετικού, αυτή τη φορά με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Τσιλούλη.

Μετά το 0-2 δεν υπήρξε καμία αντίδραση από την πλευρά των γηπεδούχων με τον Πανιώνιο να απειλεί με ένα τρίτο γκολ, αλλά να μην το πετυχαίνει…

ΑΠΟΛΛΩΝ: Χουάντερσον, Λούκιτς, Τζανετόπουλος (46’ Τριάδης), Βαφέας, Ακόστα (59’ Σικαμπάλα), Κοντοές, Γκονζάλες, Ντ’ Ούρσο, Ναδάλες, Τόμας (63’ Ελ Χέλβε), Γκάρος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κεϊτά, Κόρμπος, Μασούρας (90’+ Σαραμαντάς), Σπιριντόνοβιτς (82΄Οικονομίδης), Ντουρμισάι, Τσιλούλης (66’ Μανθάτης)