1:01 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

SUPER LEAGUE: Πέταξαν στην κορυφή οι Δικέφαλοι

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έπαιξαν πεφωτισμένα στο πρώτο παιχνίδι για το νέο έτος στην πρεμιέρα του β’ γύρου του πρωταθλήματος της Super League και με τις νίκες τους σκαρφάλωσαν στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας αύριο το ματς του Ολυμπιακού στη Λάρισα για να δουν αν θα παραμείνουν εκεί. Ανεξάρτητα με τη δυναμική των αντιπάλων τους, η εμφάνιση των Δικεφάλων ήταν ξεκάθαρο μήνυμα πως το φετινό πρωτάθλημα θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, καθώς είναι ξεκάθαρο πως υπάρχουν τρεις σούπερ διεκδικητές!

ΠΑΟΚ – Λεβαδειακός 5-0

Στην Τούμπα ο Λέο Μάτος πέτυχε το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ για το 2018 στο… 18’ και το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, όμως στην επανάληψη και μέχρι το 59’ το σκορ είχε πάρει διαστάσεις. Με δύο γκολ του Τζάλμα Κάμπος (48’ και 59’) και ένα του Πρίγιοβιτς (57΄) ο Δικέφαλος του βορρά έκανε το 4-0 και κάπου εκεί χαλάρωσε… Ο Σέρβος φορ, ωστόσο, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 89’ με πέναλτι, για να διαμορφώσει το τελικό 5-0.

Παναιτωλικός – ΑΕΚ 1-4

Στο Αγρίνιο η ΑΕΚ έπαιξε διαστημικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο και με «πιλότο» τον Τάσο Μπακασέτα προηγήθηκε με 0-3. Στο 6’ ο Λάζαρος κέρδισε φάουλ, το εκτέλεσε φανταστικά ο Μπακασέτας που άνοιξε το σκορ, ενώ στο 35’ ο Έλληνας μέσος κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Χριστοδουλόπουλος. Το 0-3 έγινε στο 45’+ μετά από τρομερή ενέργεια του Μπακασέτα και σουτ του Αραούχο. Στο 60’ ο Μασούντ στην πρώτη του εμφάνιση με τα «κιτρινόμαυρα» έδωσε στον Λόπες που με συρτό σουτ έκανε το 0-4.

Στο 68’ ο Παναιτωλικός μείωσε σε 1-4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοράρ, το οποίο κέρδισε ο Μάζουρεκ από τον Κονέ.

Νωρίτερα ο Πανιώνιος νίκησε 3-1 την Κέρκυρα στο πρώτο χρονικά ματς για το 2018.