1:07 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Super League: Τρία στα τρία οι «μπέμπηδες» του Δώνη, 1-3 ο ΠΑΟ την ΑΕΛ

Φανταστικός Παναθηναϊκός, έργο Γιώργου Δώνη αυτό που κάνει η ομάδα στου το ξεκίνημα του πρωταθλήματος, με τους πιτσιρικάδες να οδηγούν το «τριφύλλι» στην τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς για τη Super League. Ο ΠΑΟ από το πουθενά κάνει πορεία πρωταθλητισμού και εντυπωσιάζει τους πάντες με ένα σύνολο γεμάτο νεαρά παιδιά τα οποία και να παίζουν ξέρουν και… που παίζουν γνωρίζουν καλά!

Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο AELFC Arena με πονηρή ασίστ του Μπουζούκη και εκτέλεση του Γιόχανσον στο 28’ και κράτησαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα στο ημίχρονο, δίχως να απειληθούν καθόλου από την άνευρη ομάδα της Θεσσαλίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν πραγματικά δαιμονιώδης. Ακόμη και το δεύτερο προσωπικό γκολ του Γιόχανσον στο 64’ ήταν σαν να μπήκε σε «fast forward», με τον Σουηδό να κάνει μία σούπερ κούρσα από τα δεξιά και να σκοράρει σαν να αντιμετώπιζε αμυντικούς-κώνους. Αλλά και η γρήγορη μείωση του σκορ με πέναλτι του Φατιόν στο 66’ (ανόητο χέρι του Μαυρομάτη) βοήθησε στο να παραμένει υψηλός ο ρυθμός, με τους γηπεδούχους να παίρνουν θάρρος, να χάνουν ευκαιρίες και να πιέζουν ασφυκτικά. Η πίεση των «βυσσινί» εξέπνευσε, όμως, κάπου κοντά στο 80’ χωρίς να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 87’, μάλιστα, ο ΠΑΟ πέτυχε και τρίτο γκολ με εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη (χέρι του Κούνιτς) για να διαμορφώσει το τελικό 1-3 που χαρίζει στον Παναθηναϊκού τους τρεις πρώτους του βαθμούς (καθώς ξεκίνησε με -6).

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Καρανίκας, Γκοΐκοβιτς, Γρομητσάρης, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (84′ Κόεφ), Πίτι, Σαχίτι, Ντέλετιτς, Μόρσι
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης (87′ Χατζηθεοδωρίδης), Τζανδάρης, Κάτσε, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής (55′ Βέργος)