10:46 Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

Superleague 1: ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 2-0 «Ποδαρικό» με νίκη και το «ασπρόμαυρο» σερί συνεχίζεται

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό στην εξ’αναβολής αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής της Superleague και μπήκε με το… δεξί στο 2022.

Έπαιξε με τη… φωτιά αλλά νίκησε τελικά ο ΠΑΟΚ, που με τον συνήθη ύποπτο, Κούρτιτς, να ευστοχεί σε πέναλτι «λύγισε» τον Παναιτωλικό στην Τούμπα με 2-0. Ο Σλοβένος αστόχησε σε πέναλτι στο 10ο λεπτό, αλλά στην δεύτερη ευκαιρία που του δόθηκε ήταν εύστοχος και σημείωσε το γκολ της νίκης. Οι Αγρινιώτες είχαν τις ευκαιρίες τους, με σημαντικότερη το δοκάρι του Βέργου, αλλά δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν, όπως αντιστοίχως έκαναν και οι Θεσσαλονικείς, που παραλίγο να το πληρώσουν, αλλά τελικά ο Λέο Ζαμπά με κοντινό πλασέ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε στην επιστροφή του στις εμφανίσεις με τα «ασπρόμαυρα» και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το ματς
Το ματς ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να έχει διάθεση να δώσει αργό τέμπο κυκλοφορώντας τη μπάλα, κάτι που έγινε ως το 9ο λεπτό. Τότε σε μία ανύποπτη φάση, ο Σφιντέρφσκι πίεσε τον Μελίσσα και του έκλεψε τη μπάλα, με τον γκολκίπερ των Αγρινιωτών να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Κούρτιτς ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά για πρώτη φορά φέτος ήταν άστοχος, αφού ο Μελίσσας απομάκρυνε με τα πόδια και διόρθωσε το λάθος του.

Στο 15′ ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να απειλήσει αλλά ο Πασχαλάκης βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε τον Βέργο μετά από σέντρα του Φλόρες. Οι Αγρινιώτες φαίνονταν να έχουν φέρει το ματς στα μέτρα τους, μέχρι που στο 27′ μία συρτή σέντρα του Μουργκ από δεξιά βρήκε στο χέρι του Φρεντ και μετά από «τσεκάρισμα» στο VAR, καταλογίστηκε δεύτερο πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ.

Ο Κούρτις ανέλαβε ξανά τη εκτέλεση και αυτή τη φορά δεν αστόχησε ανοίγοντας το σκορ. Ο ΠΑΟΚ σταθερά ανέβαζε στροφές ως το τέλος του ημιχρόνου και άγγιξε ξανά το γκολ με δυνατό σουτ του Αουγκούστο μέσα από τη περιοχή, μετά από όμορφη «κομπίνα» σε κόρνερ, αλλά ο Μελίσσας απέκρουσε εντυπωσιακά αναγκάζοντας τον Κούρτιτς μάλιστα αν του δώσει συγχαρητήρια.

Στην επανάληψη με παρόμοιο σκηνικό η πρώτη φάση έγινε στο 50′ ‘όταν το σουτ του Σφιντέρσκι μπλόκαρε και πάλι ο Μελίσσας.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Νόβακ Τζόκοβιτς: Έδωσα συνέντευξη γνωρίζοντας πως είχα κορωνοϊό

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 94-80: Ασθενής και επιπόλαιος

Οι Αγρινιώτες πλησίασαν στην ισοφάριση πολύ κοντά στο 52′ όταν κεφαλιά του Βέργου βρήκε το δοκάρι του Πασχαλάκη και στην συνέχεια απομακρύνθηκε. Στο 75′ έγινε μια συναρπαστική φάση μπροστά στην εστία του Μελίσσα. Σε φάουλ του Αουγκούστο, ο Κούρτιτς πήρε την κεφαλιά και ο Φλόρες έδιωξε πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή όμως καταλογίστηκε φάουλ του Σφιντέρσκι και έτσι τέλειωσε η φάση. Στο 82΄η σειρά του Παναιτωλικού για χαμένη και καλή ευκαιρία. Ο Μιχαηλίδης έκανε το λάθος, με τον Καρέλη να πατάει περιοχή και να κάνει παράλληλη μπαλιά, για να σώσει τον ΠΑΟΚ ο Λύρατζης. Την οριστική λύση στο επιθετικό αδιέξοδο για τον ΠΑΟΚ έδωσε ο Λέο Ζαμπά με γκολ στο 91’΄με μακρινό γωνιακό σουτ, στην δική του δεύτερη πρεμιέρα στον ΠΑΟΚ μετά από ενός χρόνου απουσία στην πατρίδα του και την επιστροφή του από τον δανεισμό του στην Βάσκο Ντα Γκάμα.

Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε και με τους τρεις βαθμούς βλέπει την συνέχεια. Ο Παναιτωλικός με αρκετές απουσίες, αφού είχε μόλις πέντε ποδοσφαιριστές στον πάγκο του ο Γιάννης Αναστασίου επιδόθηκε σε μια άνιση προσπάθεια από την οποία δεν μπόρεσε να κερδίσει κάτι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (62′ Βιεϊρίνια), Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Λύρατζης, Τσιγγάρας (70′ Σβαμπ), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Μιτρίτσα (77′ Σίντκλεϊ), Μουργκ (70′ Ζαμπά) και Σφιντέρσκι (77′ Τσόλακ).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι, Βργκοτς, Μαλής, Κορνέλιους, Φλόρες, Τσιγγάρας (86′ Μπελεβώνης), Μπαρμπόσα (86′ Μορισέϊ), Ντουάρτε (74′ Καρέλης), Μεντόσα (74′ Μάρτενσον) και Βέργος.