8:14 Σάββατο 27 Απριλίου 2024

Superleague: Επική Ανατροπή στην Τούμπα στο ΠΑΟΚ - Βόλος από το 4 - 1 / Νίκη για ΟΦΗ

Ποδόσφαιρο-Super League (6η αγωνιστική): Απίστευτο 4-4 πήρε ο Βόλος στην Τούμπα

Ο απίστευτος Βόλος του Αμπασκάλ ισοφάρισε τον ΠΑΟΚ από 4-1 σε 4-4 μέσα σε 30 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε βαθμό στην Τούμπα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Superleague – Καθοριστικό το πέναλτι του Βιεϊρίνια που απέκρουσε ο Κλέιμαν στο 80′ – Πρώτη νίκη για τον ΟΦΗ μέσα στο Αγρίνιο

Ο απίστευτος Βόλος του Αμπασκάλ ισοφάρισε τον ΠΑΟΚ από 4-1 σε 4-4 μέσα σε 30 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε βαθμό στην Τούμπα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Superleague – Καθοριστικό το πέναλτι του Βιεϊρίνια που απέκρουσε ο Κλέιμαν στο 80′. Την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΟΦΗ, καθώς στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής επικράτησε στο Αγρίνιο του Παναιτωλικού με 2-1.

ΠΑΟΚ – ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ 4-4

Ο Βόλος προηγήθηκε 0-1, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έφτασε στο 4-1 πριν από τη λήξη του Α’ ημιχρόνου, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα – Μείωσαν σε 4-3, εκεί οι Θεσσαλονικείς έχασαν πέναλτι με τον Βιεϊρίνια (80′) και οι φιλοξενούμενοι τους «τιμώρησαν» με το γκολ της ισοφάρισης (4-4). Μόλις στο 13′ ο Βόλος πήρε το προβάδισμα με ωραίο δυνατό βολέ του Τομ Φαν Βέερτ, που αξιοποιώντας την αδυναμία της άμυνας του ΠΑΟΚ να διώξει τον κίνδυνο, σούταρε δυνατά με το αριστερό κι άνοιξε το σκορ. Στο 18′ ο Πουρίτα έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τις επιτυχίες της ομάδας του, όταν αμαρκάριστος και ανενόχλητος μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ κι έκανε το σουτ, που έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ ευτύχισε με την συνδρομή και της τύχης να ισοφαρίσει στο 24′, όταν σε κεφαλιά του Μιχαηλίδη η μπάλα βρήκε το κεφάλι του Γκρίλο και αλλάζοντας πορεία αναπαύθηκε στα δίχτυα του Κλέιμαν για να γίνει έτσι σύντομα το 1-1. Ο ΠΑΟΚ, αφού απέφυγε κακοτοπιές με τα λάθη και τις αδυναμίες της άμυνάς του, έκανε την πλήρη ανατροπή στο 30′ με κοντινό πλασέ του Ακπομ, μετά από πρώτο δυνατό σουτ του Μπίσεσβαρ, απόκρουση του Κλέιμαν και ασίστ του Βιερίνια προς τον σκόρερ. Ο «Δικέφαλος» πήρε τις «στροφές» που ήθελε και στο 32′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του (3-1), μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ, ασίστ του Ακπομ και δυνατό δεξί σουτ του σκόρερ, που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο τερματοφύλακας του Βόλου. Στο 41′, από σέντρα του Μπίσεσβαρ, ο Ακπομ έστειλε κοντινή κεφαλιά στην γωνία του Κλέιμαν, που αυτή την φορά επενέβη σωτήρια. Ομως, ο «καλπασμός» του ΠΑΟΚ ήταν ασταμάτητος και στο 42′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πέτυχε το 4ο γκολ της ομάδας του και 2ο δικό του, με ωραίο σουτ, για να φθάσει στο υψηλότερο σημείο παραγωγικότητας η ασπρόμαυρη ομάδα, που σε διάστημα 18 λεπτών πέτυχε τέσσερα γκολ.

Το β’ ημίχρονο ήταν ολότελα απροσδόκητο, με τον Βόλο να κυριαρχεί. Ξεκίνησε όπως και το πρώτο για την ομάδα της Θεσσαλίας. Ο Μπαρτόλο εκμεταλλευόμενος ένα λάθος των αμυντικών του ΠΑΟΚ, στο 54′, με έξυπνο ψηλοκρεμμαστό σουτ μείωσε σε 4-2, δίνοντας έτσι μια καλύτερη επιθετικά εικόνα για την ομάδα του. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να φτάσει κοντά, αλλά και να χάσει το γκολ με τον Αουγκούστο, που σούταρε ψηλά από καλή θέση. Το παιχνίδι δεν έχασε την ομορφιά του και στο 62′ ο Βόλος ξαναμπήκε στο ματς με το τρίτο γκολ που σημείωσε ο Ροσέρο, λίγο μετά την είσοδό του στον αγώνα και με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπαριέντος και κακή συνεννόηση από τους Τέιλορ και Πασχαλάκη. Αμέσως μετά, από σουτ του Ακπομ, ο Κλέιμαν απέκρουσε σωτήρια για να παραμείνει το 4-3, σε ένα δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Βόλο, αλλά και καλό επιθετικό ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες της κορυφής. Στο 77′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ακπομ από τον Τσοκάνη, αλλά ο Βιεϊρίνια δεν εκτέλεσε σωστά και ο Κλέιμαν μπλόκαρε. Το «γκραν γκινιόλ» παιχνίδι συνέχισε να συναρπάζει και στο 81′ από ωραία σέντρα του Φεράρι, ο Ρινέρ με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Πασχαλάκη για να γίνει έτσι το «βρετανικό» 4-4, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Τέιλορ (71′ Ροντρίγκο), Σβαμπ (70′ Ελ Καντουρί), Εσίτι, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (88′ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς (82΄ Μιτρίτσα), Άκπομ (82′ Σφιντέρσκι).

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (56′ Ροσέρο), Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης (79΄ Ρινέρ), Μπαριέντος {79′ Νίνης), Ρεγκατίν, Φερνάντες (91′ Γκιουλέν), Φαν Βέερτ, Μπαρτόλο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΟΦΗ 1-2

Την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League πανηγύρισε ο ΟΦΗ, καθώς στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής επικράτησε στο Αγρίνιο του Παναιτωλικού με 2-1. Μάλιστα, η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε στο «τρίποντο» με ανατροπή, καθώς βρέθηκε να χάνει από γκολ του Καρέλη, μόλις στο 7ο λεπτό. Το αυτογκόλ του Μαλή στο 17′ έφερε το ματς «στα ίσια» και το πέναλτι του Νέιρα στο 61΄ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Λούι έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Καρέλης με κεφαλιά σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναιτωλικού. Οι Κρήτες, όμως, αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν στο 17΄, όταν ο Λάμπρου έκανε ωραία ατομική ενέργεια και γύρισμα και ο Μαλής, στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι δύο αντίπαλοι δεν κλείστηκαν, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες έως το τέλος του ημιχρόνου, ενώ δεν έλειψε και η ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με εκατέρωθεν άστοχα σουτ από Τοράλ και Μόρσεϊ και στο 59′, σε ένα σουτ του Φαν Ντάινεν που πέρασε ελάχιστα άουτ, ο διαιτητής κλήθηκε από τον VAR να δει τη φάση στο βίντεο και καταλόγισε πέναλτι, κρίνοντας ότι η μπάλα είχε βρει στο χέρι του Καρέλη. Ο Νέιρα ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 61′ και έδωσε προβάδισμα στον ΟΦΗ, ο οποίος στη συνέχεια όχι μόνο το κράτησε, αλλά έχασε ευκαιρίες να πετύχει και τρίτο γκολ. Στο 80′ το σουτ του Ντουρμισάι σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Καστάνιος που πήρε το ριμπάουντ σούταρε ψηλά άουτ, ενώ ο Μελίσσας είχε δύο σωτήριες επεμβάσεις σε προσπάθειες των Μαρινάκη και Νέιρα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Βργκοτς, Λούι (79΄ Χρ. Μπελεβώνης), Βέργος, Ντουάρτε, Βαρόνε, Αντούνες (78΄ Αποστολάκης), Μόρσεϊ (63΄ Ζεστέντ), Μαλής, Τσιγγάρας (63΄ Φλόρες), Καρέλης (78΄ Κορνέλιους).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Πασαλίδης (74΄ Σελίμοβιτς), Μαρινάκης, Λάμπρου (69΄ Ντουρμισάι), Νέιρα, Φαν Ντάινεν (70΄ Γιαννούλης), Βούρος, Γκαγιέγκος, Τοράλ (57΄ Καστάινιος), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης.

Παναιτωλικός – ΟΦΗ 1-2
20:30 Ολυμπιακό Στάδιο, ΑΕΚ – Ατρόμητος (CS1)
20:30 Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων «Οι Ζωσιμάδες», ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός (NS PRIME)