8:07 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Συνεχίζει το... βιολί του ο ΟΣΦΠ, νίκησε και την Σιένα στο ΣΕΦ

Όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα έχανε για πρώτη φορά. Έπαιζε χωρίς Μπέγκιτς, Πρίντεζη και… κόσμο, βρέθηκε στο -15, η Σιένα σκόραρε με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, αλλά ο τελευταίος λόγος ανήκει και πάλι στους πρωταθλητές Ευρώπης.

Με επική επίθεση στην τέταρτη περίοδο, όταν είχε 11/11 σουτ (!) και ηγέτες τους Βασίλη Σπανούλη (16π.) και Στράτο Περπέρογλου (18π.) ο πρωταθλητής Ευρώπης έκανε τη μεγάλη ανατροπή και επικράτησε 78-73 διατηρώντας το αήττητό του για 21ο σερί ματς. Οργίασε ο Γκριν με 28 πόντους για τους Ιταλούς, που έπαιξαν χωρίς τον Χάκετ.

Άρρυθμος Ολυμπιακός

Μάντζαρης, Σπανούλης, Λοτζέσκι, Αγραβάνης και Ντάνστον ήταν η πρώτη πεντάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που είχε ξανά στη διάθεσή του τον Σίμονς, αλλά όχι και τους τιμωρημένους Μπέγκιτς και Πρίντεζη. Ασορτί με το… ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε «κρύος» το ματς και χρειάστηκε 2:40 για να σκοράρει με τρίποντο του Μάντζαρη, ενώ έχοντας 1/11 σουτ στα πρώτα έξι λεπτά επέτρεψε στη Σιένα να έχει σταθερό προβάδισμα (3-8). Η ικανότητα του Σπανούλη να παίρνει φάουλ (κέρδισε επτά στην πρώτη περίοδο) έδωσε λύσεις στους γηπεδούχους και το καταπληκτικό κάρφωμα του Πέτγουεϊ αφύπνισε τους συμπαίκτες του που ισοφάρισαν σε 15-15, προτού ο Κάρτερ σκοράρει στην εκπνοή της περιόδου (15-17).

Τον… αποκοίμισε και ξέφυγε

Ένα σερί προσωπικών φάσεων του Πέτγουεϊ, με τρίποντο, τάπα και alley-hoop, έδωσαν στον Ολυμπιακό το πρώτο του προβάδισμα (20-19), αλλά αυτό αποδείχτηκε προσωρινό. Αστοχία, χαμένες βολές και ριμπάουντ, όπως επίσης και έλλειψη ενέργειας και συγκέντρωσης στην άμυνα, επέτρεψαν στη Σιένα να ανακτήσει τα ηνία. Γκριν, Ρες, Κάρτερ και Νέλσον έκαναν ζημιά στους «ερυθρόλευκους», αν και ο υπ’ αριθμόν ένα κίνδυνος από τους Ιταλούς, ο Ντάνιελ Χάκετ, παρέμενε στον πάγκο από το ξεκίνημα. Οι φωνές του Μπαρτζώκα στα τάιμ άουτ δεν έπιασαν τόπο και με ένα σερί 8-0 οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (25-36). Και δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε 7/27 σουτ, 9/14 βολές και 8 λάθη.

Μια από τα ίδια

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός ήταν πιο ζωηρός στην επίθεση, αλλά ταυτόχρονα και περισσότερο αναποτελεσματικός στην άμυνα. Άλλο που δεν ήθελαν οι πρωταθλητές Ιταλίας να ξεφύγουν με +14 (33-47) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο κόουτς των «ερυθρόλευκων» χαμήλωσε το σχήμα του με Περπέρογλου στο «4» και Πέτγουεϊ στο «5» για να πιέσει, αλλά από δύο ακόμη χαμένα ριμπάουντ η διαφορά έφτασε και στους 15 (37-52) μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο. Ένα ξέσπασμα του Περπέρογλου επέτρεψε στην ομάδα του να πλησιάσει στους εννιά, αλλά ο Γκριν με δύο φοβερά δύσκολα σουτ έκλεισε την περίοδο βάζοντας ξανά τη Σιένα σε… διψήφια απόσταση (46-57).

Ανατροπή… ως συνήθως

Ο Περπέρογλου με προσωπικά καλάθια προσπαθούσε… μόνος του να γυρίσει το ματς, όμως ο Γκριν συνέχιζε το βιολί του και η Σιένα κρατούσε καλά το τιμόνι (55-64). Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ έξι λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο, ενώ ένα ακόμη τέτοιο από τον «καυτό» Περπέρογλου έφεραν τον Ολυμπιακό στο -5 (61-66) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ο Γκριν και πάλι έδωσε ανάσες στην ομάδα του (61-70), αλλά ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και μείωσε στους τέσσερις με διαδοχικά καλάθια του αρχηγού του (68-72), ενώ με τρίποντο του Περπέρογλου έφτασε στον πόντο (71-72) στα 100’’ πριν το τέλος. Ο Γκριν αστόχησε σε μια βολή και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τρίποντο-ποιου άλλου;-του Σπανούλη στα 53’’ και έφτασε στο 76-73 με τον Λοτζέσκι. Η Σιένα πέταξε όλες τις ευκαιρίες της στα σκουπίδια και ο Ολυμπιακός επικράτησε 78-73.

Δεκάλεπτα: 15-17, 25-36, 46-57, 78-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9, Λο 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 16, Περπέρογλου 18, Σλούκας 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3, Καββαδάς 1, Λοτζέσκι 10.

Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 4, Χάντερ 6, Κούρνο 4, Ρότσεστι 2, Κάρτερ 10, Ρες 10, Όρτνερ, Νέλσον 9, Γκριν 28.

Διαιτητές: Ανκαραλί (Τουρκία), Ιερεθουέλο (Ισπανία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία).