15:05 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Συντριβή για τον Παναθηναϊκό από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Ο χειρότερος Παναθηναϊκός των τελευταίων ετών συνετρίβη από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ (66-97) και υπέστη την πιο «βαριά» ήττα του στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο πληγωμένος εγωισμός επισκιάστηκε από την κακή ψυχολογία, την έλλειψη καθαρού μυαλού, έναν πραγματικά εξαιρετικό αντίπαλο και μία απαράδεκτη εμφάνιση. Ο Παναθηναϊκός γνώριζε πως είχε δύσκολο έργο, αλλά η εικόνα του δεν του επέτρεψε σε καμία περίπτωση να διεκδικήσει επί ίσοις όροις τη νίκη στον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ, που έφυγε με άνετο και δίκαιο διπλό από το ΟΑΚΑ (66-97).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, «έχτισε» διψήφια διαφορά, «πάτησε» στο σχεδόν άριστο πρώτο ημίχρονο (στο οποίο ήταν ανώτερη σε κάθε στατιστικό τομέα) και διατήρησε μέχρι τέλους το προβάδισμά της, έχοντας σε ρόλο πρωταγωνιστών τους Νταρούν Χίλιαρντ (21 πόντοι, 5/9 τρίποντα), Κάιλ Χάινς (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Μάικ Τζέιμς (18 πόντοι, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ). Η ΤΣΣΚΑ ανέβηκε στο 19-9 και διατηρείται σταθερά στη μάχη για την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι-οφ.

Αντίθετα, η κατάσταση δυσκολεύει ακόμα περισσότερο για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο, που είχε διψήφιους μόνο τους Νικ Καλάθη (10 πόντοι, 5 ασίστ) και ΝτεΣόν Τόμας (11 πόντοι), έπεσε στο 14-14 και καλείται να να βρει άμεσα θετικά αποτελέσματα, ώστε να κλείσει θέση για την post-season.