23:58 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Τένις: Τζόκοβιτς & Γουίλιαμς οι κορυφαίοι του 2015

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς στους Άνδρες και η Σερένα Γουίλιαμς στις Γυναίκες είναι οι κορυφαίοι της χρονιάς για το 2015, όπως ανακοίνωσε σήμερα η Διεθνής Ομοσπονδία Τένις (ITF).

Η Αμερικανίδα πρωταθλήτρια, νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη, κατακτά για έκτη φορά το βραβείο, οι κάτοχοι του οποίου ονομάζονται «παγκόσμιοι πρωταθλητές της ITF», ενώ για τον «Νόλε» αυτή είναι η πέμπτη διάκριση.

Ο Σέρβος τελείωσε τη χρονιά επίσης στην πρώτη θέση του κόσμου, για τέταρτη φορά στην καριέρα του, έχοντας κατακτήσει τον τίτλο στα τρία από τα τέσσερα τουρνουά Grand Slam της χρονιάς (Australian Open, Wimbledon, US Open) και έχοντας φτάσει στον τελικό στο Roland Garros, όπου ηττήθηκε από τον Στάνισλας Βαβρίνκα.

Από την πλευρά της, η Γουίλιαμς έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει τον τίτλο και στα τέσσερα τουρνουά Grand Slam, καθώς επικράτησε σε Αυστραλία, Γαλλία και Αγγλία, αλλά σταμάτησε στους ημιτελικούς του US Open χάνοντας από την Ιταλίδα Ρομπέρτα Βίντσι.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές της ITF θα λάβουν τα βραβεία τους στο δείπνο που θα παραθέσει γι΄ αυτούς η Παγκόσμια Ομοσπονδία στις 31 Μαΐου στο Παρίσι, στη διάρκεια του Roland Garros.