3:23 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Θριαμβευτής στον Ρέντη ο Παναθηναϊκός, έβαψε πράσινο το ευρωπαϊκό ντέρμπι των «αιωνίων»

Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τον Φερνάντο Ερνάντεζ, ο Παναθηναϊκός έφυγε με σπουδαία νίκη 3-1 σετ (25-21, 21-25, 25-23, 24-26) από την έδρα του Ολυμπιακού, κάνοντας το σημαντικότατο πρώτο βήμα πρόκρισης στον τελικό του CEV Cup.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 1-0, αλλά στη συνέχεια οι «πράσινοι» έδειξαν χαρακτήρα και πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με πρωταγωνιστή τον Κόβαρ.

Το ματς

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και με τους Στερν, Κόβαρ να έχουν πάρει τα ηνία των επιθέσεων. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με δύο πόντους (13-11) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, μετά από παράβαση του Τράβιτσα, με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 13-14 και τον Σάντερ να αστοχεί για το 14-14. Ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 3-0 και πέρασε μπροστά με 18-17, ενώ 4 ακόμα συνεχόμενους πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 24-19, κάνοντας τελικά το 1-0 στα σετ (25-21).

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 3-1 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τον Στερν να ισοφαρίζει σε 3-3. Ο Στερν νίκησε το μπλοκ, δίνοντας προβάδισμα δύο πόντων στον Ολυμπιακό, ο οποίος πέρασε μπροστά και με 14-11, αλλά οι «πράσινοι« αντέδρασαν κα ισοφάρισαν σε 16-16 με τον Στερν. Ο Κόβαρ πήρε φωτιά στο τέλος του σετ και με 4 σερί δικούς του πόντους έκανε το 19-22, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί μα 25-21 και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 6-3, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 8-8, ενώ οι ομάδες συνέχισαν χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τελική ευθεία με τον Στερν να κάνει το 20-19, αλλά Κόβαρ και Σάντερ μίλησαν όταν η μπάλα… έκαιγε για το 23-25 και το 1-2 στα σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» όφειλαν να πάρουν ρίσκα στο τέταρτο σετ, παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο. Προηγήθηκαν με 5-2 μετά από κόκκινη κάρτα του Ρανγκέλ και διατήρησαν το καλό τους μομέντουμ, μέχρι ο Στερν να κάνει το 10-6. Σε εκείνο το σημείο του ματς ο Παναθηναϊκός αντέδρασε ξανά, μειώνοντας σε 11-10 με μπλοκ του Ρανγκέλ, ολοκληρώνοντας το σερί του στο 8-1, περνώντας μπροστά με 14-11. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με άσο του Παγένγκ και το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο , πριν ο εξαιρετικός Κόβαρ πετύχει τους δύο τελευταίους πόντους για την ομάδα του, για το 26-24 και το 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 21-25, 23-25, 24-26)

Πηγή: sport-fm.gr

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 95-90: Χωρίς άμυνα δεν είχε τύχη

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 1-0: Ο Κουρμπέλης “πλήγωσε” τους πράσινους και ο Αστέρας τους άφησε δεύτερους