9:56 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Το πανόραμα της Bundesliga

Έθεσε τις βάσεις για “τετράδα” η Σάλκε

Ντέρμπι με… άρωμα Champions League στην «Βέλτινς Αρένα», όπου η Σάλκε πήρε μεγάλη νίκη 2-1 επί της Βόλφσμπουργκ, επιβεβαιώνοντας την ανοδική της πορεία. Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, που πήραν το προβάδισμα μόλις στο 8’. Αρχικά ο Μπενάλιο έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Μπόατενγκ, όμως από το κόρνερ ο τελευταίος έπιασε την κεφαλιά και αφού η μπάλα βρήκε στο… πρόσωπο του Σαντάνα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0! Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 20’, όταν ο Νάλντο σκόραρε, όμως το γκολ του ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Σαντάνα… Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, μετά το 20’ οι παίκτες του Χέκινγκ ανέβασαν ρυθμό και ο Οκς με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Φέρμαν σε δύσκολη απόκρουση στο 24’. Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να παίζουν πιο προσεκτικά και τις φάσεις να είναι ελάχιστες μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Βόλφσμπουργκ, καθώς στο 50’ ο Καλιγκιούρι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για διαμαρτυρία και όλα έδειξαν να τελειώνουν. Στο 53’ ο Χούντελαρ έχασε τεράστια ευκαιρία από μία θέση που σπάνια αστοχεί εντός περιοχής, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμό έπεσε. Παρά το γεγονός ότι οι «Λύκοι» φυσιολογικά οπισθοχώρησαν, στο 65’ έφτασαν στην ισοφάριση στην πρώτη τους καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος! Ο Πέρισιτς έκανε ωραία ενέργεια και σουτ στην περιοχή, ο Φέρμαν έβγαλε δύσκολα, όμως ο Άρνολντ ήταν στην κατάλληλη θέση για να πάρει το ριμπάουντ και από κοντά να κάνει το 1-1! Μάιερ (70’) και Γκορέτσκα (71’) έφτασαν κοντά στο γκολ, με τους μπλε να ανεβάζουν ταχύτητα και να φτάνουν στο γκολ της νίκης στο 81’. Μετά από εξαιρετική ασίστ του Νοϊστέντερ, ο Μπόατενγκ με άψογο πλασέ έκανε το 2-1! Φαρφάν (85’, 90+3’) και Χούντελαρ (90+2’) έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, ενώ η Σάλκε «τρόμαξε» μόνο στο 90+1’, όταν ο Φέρμαν έβγαλε δύσκολα το σουτ του Ντε Μπρούιν.

Νίκη ξανά για Λεβερκούζεν
Μετά από 3 σερί ήττες η ομάδα του Σάμι Χίπια πανηγύρισε στην Bundesliga μετά τη νίκη με ανατροπή επί της Στουτγκάρδης στο «Μπάι Αρένα» και βρίσκεται στο +4 από την 3η, Ντόρτμουντ. Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για την Μπάγερ, αφού μόλις στο 12′ ο Λάιτνερ με εκπληκτικό αριστερό σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 0-1. Παρά το έξτρα εμπόδιο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν πολύ καλά και ισοφάρισαν άμεσα, μετά από πάσα του Ρόλφες και όμορφο πλασέ από τον Στέφαν Κίσλινγκ (1-1). Ο Γερμανός με αυτό το γκολ έφτασε για 3η σερί σεζόν τα 10+ στο πρωτάθλημα, κάτι που είχε κάνει τελευταίος ο Ντίμιταρ Μερμπάτοφ (2003-2006) με την ίδια φανέλα. Η Λεβερκούζεν έφτασε κοντά στο να γυρίσει το ματς πριν το ημίχρονο, όμως ο Σον έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι κοντά στη συμβολή (34′) και ο Ουλράιχ σταμάτησε με τα πόδια τον Κορεάτη επιθετικό. Στην επανάληψη το σύνολο του Χίπια είχε τον έλεγχο, όμως πέρα από τις φάσεις με τους Κάστρο (56′) και Κίσλινγκ (67′) δεν δημιούργησαν ιδιαίτερα προβλήματα σε μία οργανωμένη Στουτγκάρδη. Το σύνολο του Χίπια πέτυχε το γκολ που το επαναφέρει στον… ίσιο δρόμο στο 84′ μετά από σέντρα του Σαμ από δεξιά, προσποίηση του Κίσλινγκ και κεφαλιά του Ντερτιγιόκ, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το τέλος παρά την μεγάλη φάση των Σουηβών με τον Ιμπίσεβιτς (88′) αλλά και τη σουτάρα-μόλις άουτ του Κακάου (94′).

«Βυθίζεται» το Αμβούργο
Αν δεν μπορείς να σκοράρεις απέναντι σε αυτή την Χόφενχαϊμ δύο πράγματα είναι σίγουρα. Ότι αντιμετωπίζεις τεράστια προβλήματα στην επίθεση (λογικό με την απουσία του Λασόγκα) και ότι δεν πρόκειται να πάρεις ούτε τον βαθμό… Το Αμβούργο συνεχίζει να απογοητεύει και η ήττα 3-0 ήρθε… φυσιολογικά. Βέβαια, όταν στο 4’ δέχεσαι γκολ που – μάλλον – ήταν οφσάιντ το κακό απόγευμα φαίνεται από νωρίς… Ο Φόλαντ, λοιπόν, έδωσε την ασίστ στον Φιρμίνιο, που άνοιξε το σκορ και έθεσε τις βάσεις για τη νίκη των γηπεδούχων. Άμπρααμ (12’) και Ζουά (18’) είχαν καλές στιγμές, σε ένα 45λεπτο που οι παίκτες του Γκίσντολ ήταν καλύτεροι και οι ευκαιρίες ελάχιστες. Στο 44’ μετά από κόρνερ του Σαλίχοβιτς και λάθος έξοδο του Ντρόμπνι ήρθε και το 2-0 με κεφαλιά του Ζίλε για να τελειώσουν όλα… Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν στην αντεπίθεση, με τον Φόλαντ να χάνει δύο καλές ευκαιρίες μαζεμένες (52’, 53’) και τον Μπεκ να κάνει και το 3-0 στο 61’ μετά από ασίστ του Φιρμίνιο! Είναι χαρακτηριστικό ότι η καλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων χάθηκε στο 72’ με τον Ιλίτσεβιτς και το 3-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Στην Ευρώπη είν’ ωραία με παρέα από Κορέα
Τα πέντε εκατ. ευρώ που ξοδεύτηκαν χειμωνιάτικα, κατέστησαν τον Για-Κέολ Κου ως την ακριβότερη μεταγραφή στην ιστορία της. Και ως καλός και εργατικός Κορεάτης ο 25χρονος μέσος είπε να ξεκινήσει άμεσα την απόσβεση. Στο μόλις δεύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα της Μάιντς και στο πρώτο ως βασικός, έβαλε γκολάρα και σφράγισε στο 87′ τη νίκη (2-0) της νέας ομάδας του επί της Χόφενχαϊμ. Ο Κου κατέβασε τη μπάλα με τέλειο κοντρόλ, ντρίμπλαρε με το δεξί και με τη μία πλάσαρε εκτός περιοχής φαλτσαριστά με το αριστερό για την απέναντι γωνία. Και το 1-0 όμως συμπατριώτης του είχε βάλει. Ο Παρκ βέβαια περίπου από την ίδια θέση (25′) είχε και την αμέριστη συμβολή της πλάτης του Μόριτς. Η Μάιντς ήταν πιο ουσιαστική χωρίς να είναι και καλύτερη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή, να φλυαρούν, αλλά να μην απειλούν. Οσο για τους γηπεδούχους που ήταν αποφασιστικοί, βρέθηκαν σε θέση Ευρώπης (σ.σ.: σε ισοβαθμία), εξαργυρώνοντας την εξαιρετική πορεία τους από τα τέλη του 2013, μετρώντας μόλις μία ήττα στις οκτώ τελευταίες αγωνιστικές.

Τεράστια νίκη για Αουγκσμπουργκ
Πολύ σημαντική επιτυχία και μάλιστα με ανατροπή για τους νεοφώτιστους στην Bundesliga, αφού παρότι βρέθηκαν να χάνουν μόλις στο 3′ από την Βέρντερ Βρέμης αντέδρασαν και με 3-1 πήραν τους βαθμούς που φέρνουν κοντά στη μέση του πίνακα. Ο Κάλσεν-Μπράκερ χάρισε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στους φιλοξενούμενους, όμως το προβάδισμά τους δεν κράτησε ούτε δέκα λεπτά. Στο 11′ ο Βέρνερ έφερε το ματς στα ίσα μετά από προσπάθεια του Μπάιερ (1-1), με την Αουγκσμπουργκ να καθαρίζει το ματς στο ξεκίνημα της επανάληψης και αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με 10 παίκτες (δεύτερη κίτρινη σε Γκαρσία). Στο 49′ ο Χαλίλ Αλτιντοπ έγραψε το 2-1 από ασίστ του Χαν, ο οποίος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 55′.