9:16 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Ξανά στη δράση η Superleague

Ολοκληρώνεται απόψε η 6 αγωνιστική της Super League, με τον Ολυμπιακό να φιλοξενείται στα Γιάννινα, τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται το Βόλο και τον Αργύρη Γιαννίκη να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της ΑΕΚ, κόντρα στον Ατρόμητο.
Μόλις στο 7ο λεπτό ο Καρλίτος με προσωπική ενέργεια άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό κόντρα στον Ιωνικό στη Λεωφόρο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν τέσσερα λεπτά αργότερα από σέντρα του Άοσμαν και ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Σάντσες στην απέναντι γωνία του Μπρινιόλι.
Ο Παναθηναϊκός πίεσε και στο 38 πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Αλεξανδρόπουλο να τροφοδοτεί τον Καρλίτος που με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-1.
Στο 53 ο Βαφέας θέλησε να γυρίσει προς τον Χουτεσιώτη, αλλά η πάσα ήταν κακή. Ο Καρλίτος έφτασε πρώτος στην μπάλα βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Ιωνικού και πλάσαρε εύστοχα για το 3-1, σημειώνοντας χατ τρικ.

Παναθηναϊκός – Ιωνικός 4-1: Τεσσάρα με υπογραφή Καρλίτος

Ολυμπιακός – Ζάλγκιρις 83-68: Εντυπωσιακοί οι ερυθρόλευκοι στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Ζντοβτς

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Παλάσιος ανατράπηκε από τον Κωνσταντινίδη και ο Μανούχος έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Αργεντινός εκτέλεσε εύστοχα για το τελικό 4-1.
Στη Ριζούπολη ο Αστέρας Τρίπολης χάρη στην κεφαλιά του Μπαράλες στο 48ο λεπτό πέτυχε την πρώτη φετινή νίκη του, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης.
Η 6η αγωνιστική συνεχίζεται σήμερα με τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται τον Βόλο και τον Παναιτωλικό να φιλοξενεί τον ΟΦΗ στις τέσσερις, ενώ στις 8 και μισή η ΑΕΚ αντιμετωπίζει το ΟΑΚΑ τον Ατρόμητο και ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται στο Ζωσιμάδες κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με την αναμέτρηση Λαμία – Άρης.