8:47 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα για Παναθηναϊκό στο μπάσκετ

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και 37η στην ιστορία του, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρωτάθλημα στο μπάσκετ, αφού κέρδισε στον πέμπτο τελικό τον Ολυμπιακό με 84-70 στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όταν οι πράσινοι άρχισαν μία αντεπίθεση, φτάνοντας την διαφορά και στους 15 πόντους στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς, μαζί και η υπόθεση τίτλος.  Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μπει και πάλι στο ματς, όμως έκανε βιαστικές επιθέσεις. Η διαφορά έφτασε και στους 18 πόντους για τους πράσινους, 3:45 πριν από το τέλος του αγώνα.

Με τα συνθήματά τους οι φίλοι της ομάδας αφιέρωσαν το πρωτάθλημα στον Παύλο Γιαννακόπουλο, ο οποίος έφυγε από την ζωή την περασμένη Κυριακή.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και με τον Πρίντεζη να βρίσκει λύσεις κοντά στο καλάθι πήρε το προβάδισμα με 4-0. Ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε και με δικό του σερί 6-0 πήρε το προβάδισμα με 6-4, την ώρα που ο Μιλουτίνοφ χρεώθηκε γρήγορα με 3 φάουλ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 10-4, με τον Ολυμπιακό να μειώνει μετά από 4 λεπτά ανομβρίας, με τρίποντο του Πρίντεζη (10-7 6’). Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε εκεί, κάνοντας αρχικά το 10-10 (Παπανικολάου) και στη συνέχεια περνώντας μπροστά με μια βολή του ΜακΛίν (10-11 7’). Ο Πρίντεζης έκανε το 10-13, με τους «πράσινους» να «τρέχουν» ένα μικρό 4-0 και να κάνουν το 14-13 (9’). Τελικό το δεκάλεπτο έκλεισε με 2 βολές του Μπόγρη, οι οποίες διαμόρφωσαν το 14-15.

Ο Παναθναϊκός μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα μικρό σερί 4-0 πέρασε μπροστά (18-15 12’), με τον Ρόμπερτς να απαντά με τρίποντο για το 18-18. Ο Μάικ Τζέιμς με καλάθι και φάουλ έκανε το 21-18 (13’), με τον Ολυμπιακό να ανακτά το προβάδισμα με ένα σερί 4-0 (21-22 15’). Ο Γκιστ με καλάθι και φάουλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, με τον Ολυμπιακό να το ανακτά με 4 αναπάντητους πόντους (24-26 17’). Ο Λοτζέσκι με μια βολή μείωσε (25-26), με τον Σπανούλη να δηλώνει «παρών» και με ένα δικό του σερί 4-0 έστειλε τον Ολυμπιακό στο +5 (25-30 18’). Ο Παναθηναϊκός με 6/8 βολές έκανε το 31-30 (19’), όμως ο Ρόμπερτς με τρίποντο απάντησε για το 31-33. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την άμυνα και με τον ΜακΛίν να σκοράρει με 2 βολές, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 31-35.

Το δεύτερο ημίχρονο καθυστέρησε να ξεκινήσει περίπου 10 λεπτά, εξαιτίας τις αποχώρησης από το παρκέ, λόγω της ρίψης αντικειμένων στον πάγκο. Όταν επιτέλους το δεύτερο μισό ξεκίνησε, ο Ρίβερς μείωσε με τρίποντο, για να απαντήσει στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Πρίντεζης (34-38). Ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα σερί 4-0 και έκανε το 38-38 (23’), με τον ΜακΛίν να βάζει και πάλι τον Ολυμπιακό σε ρόλο οδηγού με μια βολή (38-39). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ απάντησαν με ένα σερί 4-0, κάνοντας το 42-39 (25’), με τον ΜακΛίν να κρατάει τον Ολυμπιακό κοντά (44-43 26’). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε το προβάδισμά του στους 3 με τον Τζέιμς, ενώ με τον Λοτζέσκι να σκοράρει για τρεις, το σκορ έγινε 51-45 στο 28’. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι άστοχος και με τον Σίνγκλετον να ευστοχεί σε 2 βολές (5ο φάουλ του Μιλουτίνοφ), ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά με πλεονέκτημα 8 πόντων (53-45). Ο ΜακΛίν μείωσε στους 6 (53-47 29’), με τον Παππά να σκοράρει από την άλλη 4 σερί πόντους και να στέλνει τον Παναθηναϊκό στο +10 (57-47). Ο Σπανούλης έδωσε μεγάλη ανάσα στον Ολυμπιακό με τρίποντο (57-50), όμως ο Τζέιμς με ένα μεγάλο σουτ από τα 8 μέτρα, έγραψε το 60-50 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Ο ΜακΛίν μείωσε, όμως ο Νίκος Παππάς με 5 σερί πόντους έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +13 (65-52 31’). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι άστοχος και οι «πράσινοι» ανέβασαν το προβάδισμά τους στο +16 με τον Τζέιμς να ευστοχεί σε καλάθι και φάουλ. Ο Σπανούλης μείωσε με 2 βολές, όμως οι Πειραιώτες συνέχισαν να μην έχουν λύσεις στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +17 με τρίποντο του Ρίβερς (72-55 35’), με τον Ουίλτζερ να σκοράρει 5 σερί πόντους και να μειώνει στους 12. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους 6-0 με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 18 (78-60). Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο, βρίσκοντας απάντηση σε κάθε προσπάθεια του Ολυμπιακού. Έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε τελικά στη νίκη με 84-70 και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος.