6:40 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Ηττα του Ολυμπιακού στην Ιταλία

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός επί Ιταλικού εδάφους, με τους «ερυθρόλευκους» να γνωρίζουν την ήττα με 3-1 από την Ραβένα, να κρατάνε, όμως, την τύχη στα χέρια τους, στον επαναληπτικό της επόμενης Τετάρτης, σε ένα κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Το πρώτο σετ του μεγάλου τελικού πήγαινε με τις δύο ομάδες πόντο – πόντο, μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Κάπου εκεί η Ραβένα ανέβασε την απόδοση της και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων (19-16), όμως οι Οϊβάνεν και Πετρέας έφεραν το «ερυθρόλευκο» προσπέρασμα (19-20). Λάθος του Πογκλάχεν έφερε το 22-23,  όμως ο ίδιος διόρθωσε το λάθος του και με άσο έφερε το 26-24 και το 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν…. Θυμωμένοι από τον τρόπο με τον οποίο χάθηκε το πρώτο σετ, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 5-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, φτάνοντας πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός, με τον Μπέμε, αύξησε το προβάδισμα του στους 4 πόντους (9-13), ενώ το καρφί του Αλεξίεφ έκανε το 9-14, με τον Πετρέα να στέλνει τον Ολυμπιακό πρώτο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 12-16. Δύο λάθη του Ορντούνα έφεραν το 16-21, όμως οι Ιταλοί έκαναν ένα 3-0 για το 19-21, όμως ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να χάσει το σετ και με μπλοκ του Πετρέα έκανε το 23-25 και το 1-1.

Με φόρα από την κατάκτηση του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και στο τρίτο σετ, προηγούμενος με 2-6  κα 4-8. Η Ραβένα αντέδρασε και με ένα σερί 7-1 πέρασε μπροστά με 11-9, όμως ο Πετρέας έδειχνε ανίκητος στο μπλοκ, με τους Ιταλούς, πάντως, να φτάνουν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Οι Ιταλοι, όμως, μετά το 15-15, έτρεξαν ακόμα ένα 4-0 για τα 19-15, με την Ραβένα να κρατά το υπέρ της προβάδισμα, φτάνοντας στο 25-20 και το 2-1.

Πολύ καλό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο 4ο σετ (1-4), όμως συνεχόμενοι πόντοι του Ντιαμαντίνι έφεραν το ματς στα ίσα (6-6), με την Ραβένα να φτάνει στο 8-7, μετά από λάθος του Μπέμε. Ο Πετρέας συνέχιζε να… κόβει τα πάντα, με τον Ολυμπιακό να περνά μπροστά με 10-13 και 14-16. Οι Ιταλοι επέστρεψαν εκ νέου, με το σετ να… κρέμεται από μια κλωστή (19-19, 22-22), τους γηπεδούχους, όμως, να παρουσιάζονται πιο ψύχραιμοι στο φινάλε, φτάνοντας στο 25 -23 και την «καθαρή» νίκη με 3-1.

Τα σετ: 26-24, 23-25, 25-20, 25-23