4:21 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Νικητής ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε νικητής στο αθηναϊκό ντέρμπι με την ΑΕΚ, της οποίας επιβλήθηκε 67-64 ως φιλοξενούμενος στην κοινή έδρα τους, στο ΟΑΚΑ, διευρύνοντας το αήττητο σερί του στην Α1 στα 12 παιχνίδια και υποχρεώνοντας την Ένωση στην τρίτη φετινή ήττα της.

Το «κλειδί» της νίκης για τους «πράσινους» κρατούσε ο νεαρός σέντερ Παπαγιάννης, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο για να δώσει 8 πολύτιμους πόντους και να «γεμίσει» το κενό που είχε δημιουργήσει στους ψηλούς κυρίως ο «απών» για δεύτερο σερί ματς (μετά την Κωνσταντινούπολη) Κούζμιτς, αλλά και ο κακός απόψε Ραντούλιτσα.

Όπως δείχνει το τελικό σκορ, ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και η Ένωση έφτασε μια ανάσα από το να υποχρεώσει τον Παναθηναϊκό στην πρώτη φετινή ήττα του, χάνοντας το παιχνίδι στις λεπτομέρειες. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά 18-17 και τον Χέρστον να οδηγεί τους συμπαίκτες του.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 37-37, αφού κανένας από τους δύο αντίπαλους δεν μπορούσε να ξεφύγει, ενώ οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς έπαιζαν χωρίς καθαρό μυαλό και είχαν πολλές κακές επιλογές, την ώρα που η ΑΕΚ δεν έπαιρνε έως τότε την παραμικρή βοήθεια στην επίθεση από τον καλύτερο παίκτη της, τον Μαυροκεφαλίδη.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, ήταν μόνο ο διεθνής σέντερ που σκόραρε ως το 28΄:20΄΄, οπότε ευστόχησε και ο Σάκοτα, για να γράψει το ταμπλό στο 30΄ 50-49 (με τρίποντο του Καλαμπόκη) και οι «μονομάχοι» να μπουν στην τελική ευθεία εκκινώντας ουσιαστικά από την ίδια αφετηρία.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 54-49 στο 31΄:35΄΄, αλλά με τον Καλάθη να παίρνει πρωτοβουλίες και τον Παπαγιάννη να κάνει εξαιρετικά τη δουλειά του, ο Παναθηναϊκός ξανάγινε αφέντης του αγώνα περνώντας με 63-58 και 66-60 στο 38΄:02΄΄. Η Ένωση προσπάθησε για την ανατροπή με μακρινά σουτ, που όμως δεν «βγήκαν» και κάπως έτσι γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα.