3:41 Σάββατο 27 Απριλίου 2024

Super League: Πέρασε από τα Γιάννινα ο Ολυμπιακός, 1-2 τον ΠΑΣ

Στο κυνήγι του ΠΑΟΚ και σε απόσταση από τον Ατρόμητο και την ΑΕΚ παραμένει ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά έστω και δύσκολα νίκησε 1-2 τον ΠΑΣ στα Γιάννινα, με τα δύο… αυτογκόλ και το ένα γκολ του αγώνα να μπαίνουν όλα στα πρώτο ημίχρονο.

Στα πρώτα 15 λεπτά είχαμε κάτι το σπάνιο, καθώς σημειώθηκαν δύο αυτογκόλ. Ο στο 8′ και ο ΒΟύκοβιτς στο 14΄σκόραραν σε λάθος εστίες για να διαμορφωθεί νωρίς το 1-1, με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να επιστρέφει στα γκολ στο 37′ για να κάνει το 1-2 με κεφαλιά.

Οι “ερυθρόλευκοι” μέχρι το 75′ έχασαν αρκετές ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ, αλλά σε αυτό το χρονικό σημείο επέλεξαν να γυρίσουν πίσω, με τον ΠΑΣ να μην γίνεται ιδιαίτερα επικίνδυνος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Αποστολόπουλος, Λίλα, Σιόντης(83′ Νάουμετς), Νικολιάς, Γιάκος(65′ Αθανασιάδης), Παμλίδης(Ξύδας), Κρίζμαν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούρτης, Βούκοβιτς, Σισέ, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε, Ποντένσε(90+2′ Τοροσίδης), Φορτούνης(86′ Νάτχο), Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο(71′ Χασάν)