21:52 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Τένις: Αποκλείστηκε ο Ναδάλ στο US Open

Ο αποκλεισμός του Ράφα Ναδάλ “χρωμάτισε” τον 3ο γύρο του US Open, με τον Ισπανό τενίστα να γνωρίζει ακόμη έναν οδυνηρό αποκλεισμό φέτος, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε 2-0!

Ο διάσημος Ισπανός πήρε τα πρώτα δύο σετ (6-3, 6-4) απέναντι στον Ιταλό Φάμπιο Φονίνι, αλλά ο επίμονος αντίπαλός του δεν τα παράτησε και ισοφάρισε κατακτώντας τα επόμενα δύο με 6-4, 6-3.

Το τελευταίο σετ ήταν από τα πιο απίστευτα που έχει παρακολουθήσει ποτέ κάποιος, αφού έγιναν επτά συνεχή break! Τελικά ήταν ο Φονίνι που έφυγε νικητής με 3-2 (6-4 το σετ), ύστερα από αγώνα διάρκειας 3 ωρών και 43 λεπτών.

Στον 4ο γύρο ο Φονίνι θα παίξει με έναν άλλο Ισπανό, τον Φελιθιάνο Λόπεθ, ενώ ο Ναδάλ ολοκληρώνει τη σεζόν χωρίς να κατακτήσει τίτλο σε κάποιο από τα τέσσερα τουρνουά Grand Slam, για πρώτη φορά από το 2004, ενώ αυτή ήταν η τρίτη ήττα από τον Φονίνι εντός του 2015!

Αντίθετα, ο Νόβακ Τζόκοβιτς προκρίθηκε στους “16” επικρατώντας του Ιταλού Αντρέας Σέπι με 3-0 (6-3, 7-5, 7-5) και τώρα θα βρει μπροστά του τον Ισπανό Ρομπέρτο Μπαουτίστα.

Ο κάτοχος του τίτλου, ο Κροάτης Μάριο Τσίλιτς, τα βρήκε… σκούρα απέναντι στον Καζάκο Μιχάιλ Κοκούσκιν και χρειάστηκε να παίξει πέντε σετ για να προκριθεί με 3-2 (6-7, 7-6, 6-3, 6-7, 6-1).

Εκτός συνέχειας έμειναν όμως κι άλλα “δυνατά” ονόματα, όπως ο Ισπανός Νταβίντ Φερέρ που ηττήθηκε από τον Γάλλο Ζερεμί Σαρντί με 3-1 (7-6, 4-6, 6-3, 6-1) και ο Καναδός Μίλος Ράονιτς, που υπετάγη από τον Ισπανό Φελιθιάνο Λόπεθ με 3-0 (6-2, 7-6, 6-3).

Στις Γυναίκες, η Σερένα Ουίλιαμς συνάντησε τρομερή αντίσταση στα πρώτα δύο σετ από τη συμπατριώτισσά της Μπέθανι Μάτεκ-Σαντς, αλλά νίκησε και προκρίθηκε στις “16” της διοργάνωσης.

Η Ουίλιαμς, που αν κατακτήσει το US Open θα έχει συλλέξει τους τίτλους και στα τέσσερα μεγάλα τουρνουά της χρονιάς, επίτευγμα που μόνο τρεις τενίστριες έχουν πετύχει στο παρελθόν, έχασε το πρώτο σετ (3-6) και πήρε δύσκολα το δεύτερο (7-5), πριν κυριαρχήσει απόλυτα στο τρίτο (6-0) και τελευταίο. Στον επόμενο γύρο θα παίξει με την επίσης Αμερικανή Μάντισον Κις.