10:30 Τρίτη 30 Απριλίου 2024

Οδυνηρή ήττα για τον Ολυμπιακό από την Ζαλγκίρις

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις, στον πρώτο αγώνα των πλεϊ οφ της Ευρωλίγκας με 87-78, στην παράταση και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Επόμενο παιχνίδι την Παρασκευή και πάλι στο ΣΕΦ.

Χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από 3 λεπτά στο παιχνίδι για να πάρει το πρώτο του προβάδισμα (6-4), με τα τρία φάουλ του Ρόμπερτς να αποτελούν το πρώτο πρόβλημα για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Ένα τρίποντο του Παπαπέτρου στο 5’ έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +5 (9-4), με την διαφορά να ανεβαίνει γρήγορα στους 9 (15-6) με τους Παπαπέτρου Μιλουτινοφ και στους 15 (23-8) με τρίποντο του Τιλί, καλάθι στον αιφνιδιασμό του Σπανούλη και γκολ – φάουλ του Μάντζαρη. Η Ζαλγκίρις, πάντως, κατάφερε, με ένα μικρό 0-4 από τις βολές, κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 11 (23-12), με το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Ακόμα ένα 4-0 για τους Λιθουανούς, με το ξεκίνημα της β’ περιόδου, έφερε το 23-16. Ο Πρίντεζης με συνεχόμενους πόντους, κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο στην επίθεση (29-21 στο 14’), όμως η Ζαλγκίρις, αργά και μεθοδικά… ροκάνισε την διαφορά (31-29 στο 17’), ισοφαρίζοντας σε 32-32 στ 19’. Το φινάλε του ημιχρόνου, όμως, άνηκε στον Σπανούλη, που με δύο τεράστια τρίποντα, έγραψε το 38-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να συντηρεί το μικρό προβάδισμα των έξι πόντων (45-39), όμως πέντε συνεχόμενοι πόντοι των Λιθουανών, τους έφεραν και πάλι στον πόντο (45-44 στο 25’). Μάλιστα, το καλάθι του Ντειβις, έδωσε το προβάδισμα στην Ζαλγκίρις, μετά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (45-46 στο 26’). Ένα τρίποντο του Μάντζαρη έβαλε και πάλι τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 49-46 στο 27’, για να έρθει ακόμα μία τρίποντο βόμβα του Σπανουλη, να φέρει και πάλι την διαφορά στο +6 (52-46), με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα 7-0 και το γήπεδο να… σηκώνεται στον αέρα. Ακόμα μία εξαιρετική άμυνα και καλάθι στον αιφνιδιασμό με τον Πρίντεζη, έφερε το σερί στο 9-0 και το σκορ στο 54-46, όμως οι Λιθουανοί ήταν… σκληρά καρύδια και με ένα δικό τους 5-0, έφεραν και πάλι την διαφορά σε απόσταση… βολής (54-51), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 56-53.

Ένα 4-0 για την Ζαλγκίρις, με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, την έφερε και πάλι μπροστά με 56-57, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα 2-11, τον Ολυμπιακό, όμως, να απαντά με την σειρά του με ένα δικό του 7-0, για το 63-57 στο 33’. Μιλάκνις και Πάνγκος κρατούσαν την Ζαλγκίρις κοντά στο σκορ (65-63 στο 35’), με τον πρώτο να φέρνει το ματς στα ίσα (65-65) και το Μίτσιτς να βάζει την Ζαλγκίρις μπροστά με 65-66 στο 36’. Το παιχνίδι, πλέον, βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού. Το καλάθι του Παπαπέτρου στα 2.22 έφερε το 69-66, όμως Ντέιβις και Ουλανόβας έφεραν το ματς στην ισοπαλία (69-69), για να έρθει ο Μιλάκνις με τρίποντο να κάνει το 69-72 στα 53’’, με την Ζαλγκίρις να τρέχει ένα 0-6, στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα. Ο Σπανούλης με ένα απίστευτο τρίποντο στα 37’’ έφερε τα 72-72, η άμυνα πάνω στον Ντέιβις βγήκε, όμως η τελευταία επίθεση δεν είχε ευτυχή κατάληξη, με την αναμέτρηση, όπως και πριν από περίπου 10 ημέρες, να οδηγείται στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα καλάθι του Παπαπέτρου, για το 74-72, όμως και πάλι η Ζαλγκίρις απάντησε με ένα 0-5 για το 74-77. Καλάθι του Πρίντεζη για το 76-77, όμως νέο τρίποντο του Ουλανόβας, έφερε το 76-80 στα 2.24. Ακόμα ένα σετ βολών του Πάνγκος, έφερε το 76-82 στα 100’’ και πλέον ο Ολυμπιακός έψαχνε ένα θαύμα. Αυτό δεν ήρθε, με την Ζαλγκίρις να κάνει το «break» με το… καλημέρα, βάζοντας τον Ολυμπιακό σε μεγάλους μπελάδες, ενόψει της συνέχειας. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται να κάνουν τα πάντα για να ισοφαρίσουν την σειρά σε 1-1 την Παρασκευή και στην συνέχεια, όπως και πέρσι με την Εφές, να ψάξουν το «break» στην «Ζαλγκίριο Αρίνα».

Συγκινητικός αλλά απίστευτα μόνος ο Βασιλης Σπανούλης, που τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους και 9 ασίστ, με τον Πρίντεζη να ακολουθεί με 12 και τον Παπαπέτρου με 11. Από πλευράς Ζαλγκίρις, Ντέιβις και Πάνγκος είχαν 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον Μιλάκνις να προσθέτει άλλους 16.