23:25 Πέμπτη 9 Μαΐου 2024

ΑΕΚ - Ατρόμητος 2-1: Με λυτρωτή Γκατσίνοβιτς στο 95' και ήρωα Χατζισαφί πρώτη φετινή νίκη για την Ένωση στην OPAP Arena

Η ΑΕΚ νίκησε τον Ατρόμητο 2-1 σε ένα παιχνίδι που διαμορφώθηκε με εκτελέσεις πέναλτι. Ο Άμραμπατ άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, απάντησε ο Αντζιέλσκι στο 90′ σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και ο Γκατσίνοβιτς στο 95′ έκανε το 2-1. Ο Μάνταλος κέρδισε και τα δύο πέναλτι της Ένωσης. Ακυρώθηκε γκολ για οφσάιντ του Έρλινγκμαρκ στο 83′. Ο Χατζισαφί έσωσε την Ένωση στο 103′ πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή.

Η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Ατρόμητου επικρατώντας 2-1 στην OPAP Arena και πέτυχε την πρώτη της στην OPAP Arena φέτος. Ο Άμραμπατ άνοιξε το σκορ στο 31′ καθώς ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Μάνταλος μετά από μαρκάρισμα του Τσακμάκη.

Ο Ατρόμητος απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 90ο λεπτό. Ο Αντζιέλσκι κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σιντιμπέ μέσα στην περιοχή, όμως ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Στο VAR φάνηκε ότι ο Αντζιέλκσι έφυγε από κανονική θέση και το πέναλτι δόθηκε. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ ξανά με πέναλτι. Ο Μάνταλος κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Έρλινγκμαρκ και ο Γκατσίνοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση, χτυπώντας με Πανένκα, το οποίο βρήκε στόχο.

Πριν από το πέναλτι του Αντζιέλσκι, ο Ατρόμητος είχε πετύχει γκολ με τον Έρλινγκμαρκ, το οποίο όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ από τον βοηθό. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR και συμφώνησε με την απόφασή του.

Στο φινάλε ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Χατζισαφί απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή.

Ο Άμραμπατ έδωσε τη λύση από την άσπρη βούλα

Η ΑΕΚ μπήκε από την αρχή στο παιχνίδι με στόχο να επιβάλλει το νόμο της και το πέτυχε. Ενδεικτικό είναι ότι ο Ατρόμητος δεν είχε καμία τελική στο παιχνίδι, καθώς η καλή αντεπίθεση που οδήγησε στην τελική του Βέργου μέσα στην περιοχή θεωρήθηκε μη γενόμενη.

Η πίεση ξεκίνησε από το πρώτο λεπτό με την τελική του Πόνσε (είχε πέντε στο πρώτο μέρος). Το πλασέ του Γιόνσον στο 5′ και η εκτέλεση φάουλ του Χατζισαφί ένα λεπτό μετά είχαν απάντηση από τον Τσιντώτα.

Ακολούθως η Ένωση απείλησε με την κεφαλιά του Κάλενς στο 20′, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου να περνάει άουτ. Πριν από το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι ζήτησαν και στο 25′ πάνω στον Αραούχο. Ο Αργεντινός πήδηξε με τον Κεσχρίντα για κεφαλιά και ο Τυνήσιος τη σταμάτησε με το χέρι. Ωστόσο ο διαιτητής θέωρησε ότι ο Αραούχο έκανε νωρίτερα επιθετικό φάουλ και ο VAR συμφώνησε.

Το γκολ έδωσε φτερά σους παίκτες του Αλμέιδα που απέβαλαν το άγχος τους. Ο Πόνσε απείλησε με κεφαλιά στο 37′ έπειτα από κεφαλιά του Σιντιμπέ, όμως αυτή πέρασε άουτ. Στο 41ο λεπτό έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία. Ο Πόνσε εκτέλεσε από δύσκολη γωνία και ο Τσιντώτας τον σταμάτησε. Ο Άμραμπατ πήρε το ριμπάουντ και έκανε το γύρισμα στον Σιντιμπέ, όμως αυτός έστειλε την μπάλα άουτ, παρότι ο Τσιντώτας ήταν εξουδετερωμένος.

Ο Πόνσε είχε μια ακόμα ευκαιρία με δυνατό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Τσιντώτας έσωσε τον Ατρόμητο, απομακρύνοντας σε δεύτερο χρόνο, πριν εκτέλεσει από κοντά ο Αραούχο.

Τα πέναλτι στο φινάλε διαμόρφωσαν το σκορ στο φινάλε

Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ο ίδιος σε σχέση με το πρώτο μέρος, όμως η ΑΕΚ ήλεγχε την πορεία της μπάλας, δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Στο 51ο λεπτό απείλησε ξανά ο συνήθης ύποπτος Εσέκιελ Πόνσε, μετά από εκπληκτική κάθετη του Αραούχο μέσα από την περιοχή, ωστόσο εκτέλεσε από δύσκολη γωνία και ο Τσιντώτας κάλυψε τη γωνιά του παραχωρώντας κόρνερ.

Η πρώτη τελική για τους Περιστεριώτες έγινε στο 59ο λεπτό. Ο Αγκιμπού έφυγε ωραία στην αντεπίθεση και έστρωσε στον Βαλένσια, αυτός δοκίμασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πήγε άουτ, δίχως να ανησυχήσει τον Στάνκοβιτς.

Οι ευκαιρίες του Ζίνι στο 65′ και του Ελίασον στο 71′ δεν είχαν τύχη. Αντίθετα το υπέροχο σουτ του Έντερ στο 77′ ήταν πολύ καλό και ο Στάνκοβιτς πετάχτηκε στη γωνιά του για να απομακρύνει σε κόρνερ.

Από αυτό ήρθε το γκολ του Έρλινγκμαρκ στο 78′, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ μέσω VAR. Ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι τελικά στο 89′ με τον Αντζιέλσκι χάρη στο οποίο ο Ατρόμητο ισοφάρισε. Η ΑΕΚ κέρδισε δεύτερο πέναλτι με τον Μάνταλο και ο Γκατσίνοβιτς ευστόχησε.

Ο Χατζισαφί στις καθυστερήσεις έσωσε την ΑΕΚ στο 90+13′, καθώς απομάκρυνε την μπάλα πριν αυτή μπει στα δίχτυα.

ΑΕΚ – Ατρόμητος 2-1: Με λυτρωτή Γκατσίνοβιτς στο 95′ και ήρωα Χατζισαφί πρώτη φετινή νίκη για την Ένωση στην OPAP Arena
Τα στατιστικά του αγώνα
ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Κάλενς, Χατζισαφί, Γιόνσον (83′ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Άμραμπατ (60′ λ. τρ. Ελίασον), Πισάρο (60′ Γκατσίνοβιτς), Αραούχο (60′ Τσούμπερ), Πόνσε (60′ Ζίνι).

Ατρόμητος: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Κούντε (55′ Καμαρά), Έρλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα (69′ Φριτζόνσον), Ρομπάιγ (55′ Βαλένσια), Κούεν (46′ Έντερ), Βέργος (69′ Αντζιέλσκι).

πηγή: sport24.gr

Αστέρας – Παναθηναϊκός 1-4: Διπλό μετά από έξι χρόνια στην Τρίπολη, με τεσσάρα και γκολάρα Ιωαννίδη

Σλούκας: “Για 40 λεπτά θα είμαστε αντίπαλοι με τον Παπανικολάου, η επιτυχία του ενός θα είναι η αποτυχία του άλλου”