6:35 Σάββατο 27 Απριλίου 2024

Αυτός είναι ο μεγάλος νικητής του 31ου Μαραθωνίου της Αθήνας

Υπόθεση της Κένυας ήταν για άλλη μία φορά ο 31ος Κλασικός Μαραθώνιος της Αθήνας.

Ο Χίλαρι Γέγκο, με χρόνο 2 ώρες και 13 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα, ο Κιμέλι Νίξον και ο Ντέιβιντ Ρούτοχ ήταν οι τρεις πρώτοι κατά σειρά αθλητές που πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού στο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Μάλιστα, για τον Χίλαρι Γέγκο ο χρόνος που έκανε αποτελεί την κορυφαία ατομική επίδοση του αθλητή.

Από τους Ελληνες άνδρες αθλητές ο πρώτος που τερμάτισε ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης, με χρόνο 2:23:59, ενώ η από τις γυναίκες η Μάγδα Γαζέα, με χρόνο 2:46:03

Ωστόσο, πέντε λεπτά περίπου νωρίτερα, τη γραμμή του τερματισμού πέρασε η Κενυάτισσα Ρότιτς με χρόνο 2:41.40, η οποία κατέκτησε την πρώτη θέση στις γυναίκες.

Οι περίπου 11.000 δρομείς ξεκίνησαν το πρωί από το Μαραθώνα για την ιστορική διαδρομή, που είχε τερματισμό στο Παναθηναϊκό Στάδιο της Αθήνας. Στην περιοχή βρέθηκε μεταξύ άλλων και ο αντιπρόεδρος της IAAF, Σεργκέι Μπούμπκα, ο οποίος δεν έκρυψε τον ενθουσιασμό του: «Πρόκειται για ένα μεγάλο και σημαντικό γεγονός.

Παράλληλα με την εκκίνηση στον Κλασικό Μαραθώνιο, δόθηκε και εκείνη των 10.000 μέτρων από τη Λεωφόρο Αμαλίας. Ο δήμαρχος Αθηναίων, κ. Καμίνης, έδωσε το έναυσμα στους 8.000 δρομείς, μεταξύ των οποίων βρέθηκαν γυναίκες, παιδιά, ηλικιωμένοι που θέλησαν τα κάνουν τα 5.000 ως μια όμορφη πρωινή βόλτα, άτομα με ειδικές ανάγκες που έστειλαν το δικό τους μήνυμα ελπίδας και ζωής προς όλο τον πλανήτη.

Στο ίδιο αγώνισμα στις γυναίκες πρώτη ήταν η Κατερίνα Μπερδούση. Στην κούρσα των 5χλμ συμμετείχε και η παγκόσμια πρωταθλήτρια στο Μαραθώνιο της Νέας Υόρκης, το 2011 και το 2013, Έντνα Κίπλαγκατ.

Η Αναστασία Καρακατσάνη ήταν η πρώτη Ελληνίδα που τερμάτισε πρώτη στα 10χλμ, όπου πρώτευσε ο Ρώσοε, Ιαντγκαρόφ Ισταντέρ. Δεύτερος στους άνδρες τερμάτισε ο Κώστας Δρόσος.