11:07 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Ανάσα για τον ΠΑΣ, 2-1 τον Λεβαδειακό

Στο ντεμπούτο του Γιάννη Πετράκη στον  πάγκο του ΠΑΣ, η ομάδα των Ιωαννίνων πήρε νίκη-ανάσα απέναντι στον Λεβαδειακό. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Ίλιτς και Τσουκαλάς, ενώ για τους Βοιωτούς μείωσε ο Μάντζιος.

To παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Η πρώτη καλή ευκαιρία ανήκε στον Λεβαδειακό και ήταν στον 9ο λεπτό, όταν ο Βελλίδης δεν μπόρεσε να απομακρύνει, ο Λυκογιάννης έκανε το σουτ, ο πορτιέρο τους ΠΑΣ έδιωξε σε κόρνερ. Η απάντηση ήρθε 2 λεπτά αργότερα, με σέντρα-σουτ του Ακόστα και τον Πρζιρόφσκι να μπλοκάρει. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι στο 16 της αναμέτρησης, αφού η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ιντζίδη, με τον Γιάχο να δείχνει να συνεχιστεί το ματς. Η μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ να ανοίξει  το σκορ ήρθε στο 20′ με τον Ακόστα να κάνει όμορφη ενέργεια από δεξιά, να πιάνει το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Πρζιρόφσκι και ο Ίλιτς πλάσαρε ψηλά άουτ από κοντά στην συνέχεια της φάσης. Στο 24΄ήρθε τελικά το γκολ για τους γηπεδούχους με τον Τσουκαλά να βγάζει τη σέντρα από αριστερά, τον Ίλιτς να κατεβάζει την μπάλα και να ανοίγει το σκορ, 1-0 για τον ΠΑΣ. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Μάντζιο να βγαίνει τετ α τετ με τον Βελλίδη, αλλά το τερματοφύλακας των Ηπειρωτών να αποκρούσει το πλασέ του Έλληνα επιθετικού. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με εκ νέου  φωνές για πέναλτι στον Στρούνα στο 32′. Άδικες οι φωνές πάντως, αφού έπεσε μόνος του στην περιοχή.Η τελευταία καλή στιγμή ήταν ένα διαγώνιο σουτ του Ίλιτς στο 41′, το οποίο πέρασε δίπλα από την εστία του Πρζιρόφσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ ήταν και πάλι καλύτερος και είχε την υπεροχή. Στο 66′ ήρθε και το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους, όταν ο Ίλιτς έδωσε δεξιά στον Τσουκαλά και αυτός με ωραίο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.  Στο 68΄οι Βοιωτοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Μάντζιος κέρδισε μια κόντρα, η μπάλα πήγε στον Καπό και αυτός με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Καπό πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Κολοβέτσιου και στη συνέχεια ο Μάντζιος τσίμπησε τη μπάλα και νίκησε τον Βελλίδη κάνοντας το 2-1 και βάζοντας ξανά στο παιχνίδι τον Λεβαδειακό.

Ο ΠΑΣ πήρε τελικά το τρίποντο και μαζί μία βαθιά ανάσα όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη πλευρά ο Λεβαδειακός έμεινε δίχως νίκη μακριά από την έδρα του.

Συνθέσεις ομάδων

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Ίλιτς, Τσουκαλάς, Μιχαήλ, Κοροβέσης (90’+1′ Μπέριος), Γιάκος (73′ Ντάσιος), Στρούνα, Ακόστα (88′ Αυγενικού).

Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίου): Πρζιρόφσκι, Μουλόπουλος, Χαραλάμπους, Λυκογιάννης (46′ Καπό), Ιντζίδης (59′ Μιλοσάβλιεβ), Κονέ, Ορτέγκα (77′ Βαρέλα), Κώτσιος, Γεωργίου, Μάντζιος, Ροζέριο.