2:48 Κυριακή 28 Απριλίου 2024

Αταμάν: "Στο 50-50 οι πιθανότητες για Σλούκα, να ξεχάσουμε όσα έγιναν στο τελευταίο λεπτό με την Μπασκόνια"

Ο Εργκίν Αταμάν στις δηλώσεις του ενόψει του αγώνα του Παναθηναϊκού AKTOR κόντρα στην Βαλένθια την Παρασκευή (5/1) αναφέρθηκε στις πιθανότητες παρουσίας του Κώστα Σλούκα ενώ μίλησε και για όσα συνέβησαν στο ματς με την Μπασκόνια και έφεραν την ήττα στο φινάλε του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR παρέμεινε στην Ισπανία μετά το ματς με την Μπασκόνια καθώς την Παρασκευή (5/1, 21:30) θα αντιμετωπίσει την Βαλένθια με στόχο τη νίκη.

Σε ένα ματς που η παρουσία του Σλούκα δεν είναι σίγουρη με τον Εργκίν Αταμάν να τονίζει πως οι πιθανότητες είναι 50-50. Ο Τούρκος τεχνικός αναφέρθηκε επίσης στην ήττα από την Μπασκόνια και τον τρόπο που ήρθε αυτή με σουτ… θαύματα από τον Μονέκε.

Για το πως μπορούν να διαχειριστούν οι παίκτες του την ήττα από την Μπασκόνια στο τέλος:

“Στη EuroLeague, στη διπλή εβδομάδα, είτε κερδίσεις, είτε χάσεις, πρέπει να το ξεχάσεις αμέσως. Και να είσαι έτοιμος για το δεύτερο ματς. Αυτό είναι το μπάσκετ, την περασμένη φορά στο Μονακό κερδίσαμε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, τώρα χάσαμε.

Τώρα είναι σημαντικό να είμαστε έτοιμοι για το ματς με τη Βαλένθια, θα είναι ένα δύσκολο ματς. Είχαμε νικήσει στο ΟΑΚΑ με καλή διαφορά πόντων, αλλά αυτές οι ομάδες, ειδικά στην έδρα τους, παίζουν με περισσότερο αυτοπεποίθηση, με επιθετικότητα”.

Για το τι θα πρέπει να κάνει η ομάδα του κόντρα στους Ισπανούς:

“Απέναντι στην Μπασκόνια κάναμε ένα τέλειο ματς για τρεις περιόδους. Και μετά κάναμε κάποιες επιλογές στην επίθεση, χωρίς να γυρίσουμε την μπάλα. Δώσαμε πολλά τρίποντα στο transition της Μπασκόνια. Κάποια απ’ αυτά ήταν σουτ… θαύματα. Ο Μονέκε είναι καλός παίκτης, αλλά δεν τον έχω δει να βάζει πολλές φορές αυτά τα σουτ.

Πρέπει να είμαστε έτοιμοι να παίξουμε 40 λεπτά. Κάποιες φορές, σε περιόδους, παίζουμε εξαιρετικό μπάσκετ. Επίσης, χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ, ειδικά ο Γκριγκόνις, σε σουτ που συνήθως βάζει, είχε 0/5 σουτ. Θα είναι σημαντική η προσωπική απόδοση και τα σουτ. Αν κινείς την μπάλα σωστά, τότε βρίσκεις το σωστό σουτ”.

Για το αν αισθάνεται πίεση που το ματς με την Μπασκόνια ήταν το πέμπτο τη φετινή σεζόν που χάθηκε στο τέλος:

“Μπορεί να συμβεί. Χάσαμε κάποια ματς, στην έδρα μας κερδίσαμε τη Ζαλγκίρις με αυτόν τον τρόπο, στο Μονακό έγινε το ίδιο. Αυτό είναι το μπάσκετ. Κάποιες φορές προσπαθούσε να “κλείσουμε” τα ματς με την επίθεσή μας, αυτό είναι ένα από τα λάθη μας. Παίζουμε καλά για 38 λεπτά και μετά αλλάζουμε. Δεν πρέπει να συμβαίνει αυτό, πρέπει να συνεχίσουμε να παίζουμε άμυνα. Θα το καταλάβουμε. Στην Μπασκόνια, στο τελευταίο λεπτό αστοχήσαμε σε όλα, η Μπασκόνια τα έβαλε όλα.

Ήταν μία πολύ περίεργη κατάσταση, αλλά μπορεί να συμβεί. Θα το αναλύσουμε στο μέλλον, τώρα δεν έχουμε χρόνο. Η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα, ότι μπορεί να παίξει εκτός έδρας απέναντι σε κάθε ομάδα. Μας δίνει αισιοδοξία για τους μεγάλους στόχους μας”.