10:46 Κυριακή 28 Απριλίου 2024

Μπάγερν - Ολυμπιακός 72-76: Σκληρός στο Μόναχο, δεν λύγισε στην πίεση

Η μάχη με τη Μπάγερν ήταν απίθανη, όμως ο Ολυμπιακός δεν λύγισε από την πίεση. Πήρε την νίκη με 76-72 και συνεχίζει με στόχο την εξάδα και την απευθείας πρόκριση στα playoffs της EuroLeague.

Άλλο ένα ματς που είχε χαρακτήρα τελικού. Άλλο ένα ματς στο οποίο ο Ολυμπιακός έδειξε τον χαρακτήρα του. Οι Πειραιώτες νίκησαν το βράδυ της Πέμπτης (1/2) τη Μπάγερν σε αγώνα-θρίλερ Μόναχο (76-72) και συνεχίζουν με πείσμα για μία θέση στην πρώτη εξάδα της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Στο 14-11 ανέβηκαν οι ερυθρόλευκοι (9-4 εντός και 5-7 εκτός έδρας), με τον Τόμας Γουόκαπ να κάνει πράγματα και θαύματα στο δεύτερο μέρος, με τον Ίγκνας Μπραζντέικις να βάζει τρία γκολ-φάουλ στην πρώτη περίοδο και τον Φιλίπ Πετρούσεβ να επιστρέφει μετά από δύο αγώνες για να δώσει ώθηση στη φροντ-λάιν. Κάναν και Πίτερς δεν βοήθησαν και γι’ αυτό έμειναν στον πάγκο, ο Μόουζες Ράιτ δεν είχε την εικόνα του προ δύο ημερών ντεμπούτου του στο ΣΕΦ, όμως ο Ολυμπιακός έκανε τη δουλειά με βολές του Λαρεντζάκη πριν συνεχίσει στη Βαλένθια και στο Κάουνας, σε μία πολύ απαιτητική περίοδο στη σεζόν.

Στο 10-15 έπεσε η Μπάγερν (9-5 εντός και 4-7 εκτός έδρας), που έχασε ακόμη περισσότερο έδαφος για τη δεκάδα και το Play-In. Ο Πάμπλο Λάσο δεν είχε τον Ντέβιν Μπούκερ, ο ταλαιπωρημένος Σερτζ Ιμπάκα έκανε τη διαφορά, από εκεί και πέρα όμως, πέρα από τον Σιλβέν Φρανσίσκο, οι Βαυαροί δεν είχαν πολλούς σε καλή βραδιά.

Ο αγώνας

Με τους Γουόκαπ, Κάναν, Μπραζντέικις, Πίτερς, Ράιτ άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που πήγε σε μεγάλες επιθέσεις, απέφυγε το μακρινό σουτ και κράτησε το σκορ χαμηλά (7-7 στο πέμπτο λεπτό). Ο Μπραζντέικις έβαλε δεύτερο γκολ-φάουλ για το 9-10 στο 6′, έβαλε και τρίτο γκολ-φάουλ για το 10-13 στο 7′ και είδε την ομάδα του να κλείνει την περίοδο με τρίποντο του Πίτερς για το 14-18.

Ο Μπαρτζώκας άνοιξε τη δεύτερη με Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου, Σίκμα, έβαλε γρήγορα και τον ΜακΚίσικ, είδε όμως τους γηπεδούχους να χτυπούν συνεχώς το πεντάρι του. Έριξε τον Πετρούσεβ για πρώτη φορά στο ματς στο 14′ με το σκορ στο 26-26, είδε την ομάδα του να έχει καλύτερη κυκλοφορία μέχρι το τρίποντο του Παπανικολάου για το 26-30 και τις βοήθειες των Πετρούσεβ – ΜακΚίσικ για το 31-35, αλλά και εύκολα λάθη που οδήγησαν σε 7-0 των γηπεδούχων έως το ημίχρονο.

Οι Πειραιώτες δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση στην έναρξη του β’ μέρους, τουλάχιστον όμως έμεινε κοντά με ένα μικρό 0-4 για το 44-41 στα μέσα της περιόδου. Πριν ο Γουόκαπ πάρει φάσεις, σκοράρει κατά ριπάς, βάλει μπροστά την ομάδα του (48-47) και συνεργαστεί με τον Πετρούσεβ για ένα απίθανο καλάθι για το +3 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι δυο τους άνοιξαν την τέταρτη για το +5, με τον Αμερικανό να δίνει και προβάδισμα εννέα πόντων για να επικρατήσει σιγή από τους οπαδούς της Μπάγερν.

Ένα 8-0 των Βαυαρών τους έβαλε ξανά στο ματς (59-60), ο Λαρεντζάκης έβαλε τρίποντο για το 62-68, ο Πετρούσεβ 2/2 βολές για το 67-72 στο 38′, όμως Γουίλιαμς-Γκος και Γουόκαπ σπατάλησαν ευκαιρίες και στα 37.8″ η Μπάγερν είχε την κατοχή στο -3. Ο Γουόκαπ έσβησε τον Ομπστ που βγήκε από το σκριν κι αστόχησε, ο Λαρεντζάκης έβαλε τις βολές για το 72-76 και έκρινε το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Μπισάνγκ, Ντραγκόγεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 26η αγωνιστική η Μπάγερν Μονάχου θα παίξει στο Βελιγράδι με την Παρτίζαν (8/2 στις 21:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στη Βαλένθια (8/2 στις 21:30).

πηγή: sport24.gr

Formula 1: Ο Λούις Χάμιλτον αφήνει τη Mercedes για τη Ferrari

Κωνσταντίνος Σταθελάκος: Σκοτώθηκε σε τροχαίο στην Νότια Αφρική ο πρώην πρωταθλητής της σφυροβολίας