9:30 Κυριακή 28 Απριλίου 2024

Euroleague: Μία νίκη μακριά από το Final-4 η ΤΣΣΚΑ

H ΤΣΣΚΑ έκανε το καθήκον της, υπερασπίστηκε το πλεονέκτημα της έδρας και έγραψε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague, με το οποίο ονειρεύεται «σκούπα» και πρόκριση στο Final-4 της διοργάνωσης. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 78-67 της αποδεκατισμένης Φενερμπαχτσέ στη Μόσχα και απέκτησε το πάνω χέρι πριν η σειρά μεταφερθεί στην Πόλη, όπου η τουρκική ομάδα στοχεύει σε… επιστροφές παικτών και παράταση του ονείρου στο Game 3 (28/4). Σε διαφορετική περίπτωση η ΤΣΣΚΑ θα προκριθεί χωρίς απώλειες στην καταληκτική φάση της διοργάνωσης.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Με τον Νάντο ντε Κολό να τραυματίζεται στο 2ο λεπτό του αγώνα (του άνοιξε η μύτη, μετά από αγκωνιά που δέχθηκε από τον Κουρμπάνοφ) και να επιστρέφει αποσυντονισμένος στη δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ δεν… πτοήθηκε από τη μαγική εμφάνιση του Μάρκο Γκούντουριτς μέχρι το ημίχρονο (20π., με 4/5 τρίποντα, 2/3 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ).

Οι Ρώσοι βρήκαν τα μακρινά σουτ στη δεύτερη περίοδο και πιο αποτελεσματικοί στο παιχνίδι τους εξασφάλισαν μία διαφορά οκτώ πόντων στο ημίχρονο (50-42). Ακόμη κι όταν η Φενέρ αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ βρήκε λύσεις από τα 6.75 από τους Αντόνοφ και Κουρμπάνοφ, κρατώντας με… νύχια και με δόντια το προβάδισμα.

Η τουρκική ομάδα προσπάθησε για την υπέρβαση στον… επίλογο του αγώνα, βρέθηκε στο -6 στο 36΄ (67-61), αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Κουρμπάνοφ, ο οποίος ολοκλήρωσε στο 38΄ από τα 6.75 ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 8-4, με το οποίο η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε και πάλι με +10 (75-65), «σφραγίζοντας» στη συνέχεια με την άμυνά της τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντάνιελ Χάκετ με 14 πόντους, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τη Φενέρ ο Μάρκο Γκούντουριτς ήταν απελπιστικά μόνος για την έκπληξη…

Υπενθυμίζεται ότι η τουρκική ομάδα παρατάχθηκε χωρίς τους πολύτιμους Γιαν Βέσελι, Τζάρελ Έντι, Νταϊσόν Πιερ, Μπόμπι Ντίξον, αλλά και τον προπονητή της, Ιγκόρ Κοκόσκοφ.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 50-42, 60-55, 78-67

Ρήτρα αποχώρησης ύψους 150 εκατ. ευρώ για κάθε ομάδα που αποσύρθηκε από την σούπερ Λίγκα