3:54 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Η εκδίκηση των "λιονταριών" 25 χρόνια μετά στο Γουέμπλεϊ

Περίμεναν 25 ολόκληρα χρόνια  οι Άγγλοι για να αποκλείσουν τη «νατσιονάλμανσαφτ»  σε νοκ άουτ ματς από το 1996 ή  θα επιβεβαιωνόταν για ακόμα μία φορά η μυθική φράση του Γκάρι Λίνεκερ: «Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι που παίζουν 11 εναντίον 11 και στο τέλος κερδίζουν… οι Γερμανοί!».

Και όμως, σε αυτό το ματς Δεν κέρδισαν οι Γερμανοί. Κέρδισαν οι Άγγλοι παίρνοντας εκδίκηση για τον χαμένο ημιτελικό της Αγγλίας με τη Γερμανία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1996 που είχε χαρακτηριστεί ως πρόωρος τελικός. Στον αγώνα εκείνο οι  Άγγλοι, που ήταν και διοργανωτές, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο «Γουέμπλεϊ» με το «καλημέρα» και συγκεκριμένα μόλις στο τρίτο λεπτό με το τέρμα του Άλαν Σίρερ. Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί όμως των Βρετανών σταμάτησαν στο 16’ όταν Στέφαν Κουντς ισοφάρισε σε 1-1, το οποίο έμελλε να παραμείνει έως το φινάλε και να οδηγήσει τις δύο ομάδες στην παράταση και από εκεί στα πέναλτι.

Τα «λιοντάρια» ήλπιζαν εκείνη τη φορά σε μία καλύτερη τύχη κόντρα στα «πάντσερ» σε σχέση με τη μεταξύ τους συνάντηση έξι χρόνια νωρίτερα στο Μουντιάλ του 1990. Κι όμως, μετά από πέντε εύστοχες εκτελέσεις από τα δύο συγκροτήματα, ο νυν ομοσπονδιακός προπονητής των «λιονταριών», Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, δεν κατάφερε να σκοράρει και ο Μέλερ έγραψε τελικά το 6-5 που έδωσε την πρόκριση στη «νατσιονάλμανσαφτ». Ό,τι δεν κατάφερε 30 χρόνια νωρίτερα, στο Μουντιάλ του 1966, η Γερμανία το πέτυχε τελικά στο Γιούρο του 1996 και κατέκτησε ένα τρόπαιο επί αγγλικού εδάφους, επικρατώντας της Τσεχίας στον τελικό (2-1).

Σήμερα τα “λιοντάρια” στο 300ο παιχνίδι τους στο «Γουέμπλεϊ»,  νίκησαν 2-0 την Γερμανία και για πρώτη φορά από εκείνο το 1966 απέκλεισαν τα «πάντσερ» σε νοκ-άουτ παιχνίδι, πανηγυρίζοντας  έξαλλα την πρόκρισή τους στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν πλέον τον νικητή του ζευγαριού Σουηδία-Ουκρανία, με έπαθλο το «εισιτήριο» για τους «4» του Euro 2020.

Euro 2020: Προέβλεψε τα ακριβή σκορ σε Ισπανία και Γαλλία και αντί για 42.000 ευρώ πήρε 720 ευρώ (Βίντεο)

Εuro εκπλήξεων: Η Ελβετία πέταξε έξω την Γαλλία