4:19 Πέμπτη 9 Μαΐου 2024

Ήττα για την Εθνική Νέων

Η ομάδα του Κώστα Μίσσα γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ, αλλά ευτυχώς αυτή δεν ήρθε σε νοκ άουτ φάση. Η “γαλανόλευκη” έχασε την ευκαιρία να τερματίσει πρώτη στον όμιλο της και πλέον ετοιμάζεται για τον προημιτελικό της Παρασκευής (19/7) με αντίπαλο την Ισπανία.

Η Εθνική δεν εμφανίστηκε στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να προηγηθούν με 18-0 (!). Μετά από πέντα λεπτά αγώνα ήρθε το πρώτο καλάθι για την ομάδα του Κώστα Μίσσα που σιγά-σιγά άρχισε να μειώνει τη διαφορά και με επιμέρους 2-11 μείωσε σε 20-11.

Μποχωρίδης και Παπαπέτρου βοήθησαν την Εθνική να πλησιάσει στους τέσσερις στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι Τούρκοι κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά εκ νέου και το ημίχρονο τελείωσε με 36-27.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν ήταν σε καλή ημέρα και ο Κώστας Μίσσας τον κράτησε αρκετά στον πάγκο. Στην τρίτη περίοδο, Καμπερίδης, Παπαπέτρου και Μποχωρίδης με εκπληκτική εμφάνιση ανέτρεψαν την κατάσταση και η Εθνική Νέων Ανδρών βρέθηκε ακόμη και στο +7 (47-54).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Εθνική έπαθε ανάλογο μπλακ άουτ με εκείνο του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Τούρκοι έκαναν επιμέρους 22-5 και ανέτρεψαν την κατάσταση (69-59) στο 36′. Αλλά οι παίκτες του Κώστα Μίσσα δεν τα παράτησαν. Μείωσαν σε 69-67, αλλά οι Τούρκοι με καλάθι και φάουλ στο 39:20” αγκάλιασαν τη νίκη. Ο Μποχωρίδης με τρίποντο μείωσε στους δύο (72-70), αλλά στην τελευταία φάση οι διαιτητές δεν είδαν φάουλ πάνω στον Παπαπέτρου, ο οποίος προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση. Γενικά η διαιτησία έκανε πάρα πολλά λάθη, τα περισσότερα εκ των οποίων ήταν αδίκησαν την Εθνική μας.

Δεκάλεπτα: 20-11, 36-27, 53-54, 72-70