16:22 Σάββατο 11 Μαΐου 2024

Κέρδισε η Σάκκαρη την Κέρμπερ – Προβάδισμα πρόκρισης στην Ελλάδα στα ημιτελικά του United Cup

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε μια καταπληκτική εμφάνιση, την ώρα που η Αντζελίκ Κερμπέρ έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, με αποτέλεσμα η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια να επιβληθεί της Γερμανίδας με 6-0, 6-3 σε 70 μόλις λεπτά.

Αυτή ήταν μάλιστα η τρίτη νίκη της Σάκκαρη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο τουρνουά και στη σεζόν, με την 28χρονη Ελληνίδα να συνεχίζει χωρίς χαμένο σετ στα παιχνίδια της στα μονά.

Την σκυτάλη παίρνει ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος έχει τη δυνατότητα να «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση, αν κερδίσει στο δεύτερο ματς του προημιτελικού τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ. Αν δεν τα καταφέρει, η πρόκριση θα κριθεί στο μεικτό διπλό, όπου Σάκκαρη και Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσουν την Λάουρα Σίγκεμουντ και τον Μαξιμιλιάν Μάρτερερ, αν βεβαίως δεν αλλάξουν κάτι οι δυο ομάδες.

Μαρία Σάκκαρη: To “ily” στην πρώτη της ανάρτηση για το 2024 με τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη

Μαρία Σάκκαρη: Η ιστορική επίδοση που δεν έχει πετύχει καμία αθλήτρια – Μεγάλο το χρηματικό έπαθλο