5:42 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Λυτρωτής Χασάν, «έσωσε» τον Ολυμπιακό από γκέλα

Ολυμπιακός για τίτλο! Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί είναι ο αρχισκόρερ για τον Ολυμπιακό, αλλά πολλές φορές μέχρι σήμερα είναι ο Αχμέντ Χασάν που βγάζει τα «κάστανα από τη φωτιά»

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Ο Αιγύπτιος επιθετικός γλίτωσε την ομάδα του από το… έμφραγμα μιας αναπάντεχης εντός έδρας ισοπαλίας, σκοράροντας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων το μοναδικό γκολ του αγώνα απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα!

Οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Βαλμπουενά, νίκησαν με 1-0 στο πλαίσιο της 17ης ημέρας και βρίσκονται στο +12 από ΑΕΚ, Άρη και στο +13 από τον ΠΑΟΚ, με παιχνίδι περισσότερο.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε λοιπόν στις νίκες, έστω και δύσκολα, μετά το 1-1 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, αφήνοντας τον «Άγιαξ της Ηπείρου» χωρίς «τρίποντο» από τις αρχές Δεκεμβρίου, όταν είχε επιβληθεί με 2-0 της Λαμίας.

Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν κλείστηκαν αλλά ξεκίνησαν επιθετικά, προσπαθώντας να αιφνιδιάσουν. Πάντως, η πρώτη και μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, στο 20ό λεπτό.

Σε πέναλτι που καταλογίστηκε σε σύγκρουση του Χουτεσιώτη με τον Ελ Αραμπί, κι ενώ ο Μαροκινός είχε στείλει την μπάλα στο δοκάρι, ο Βαλμπουενά έστησε την μπάλα στα 11 βήματα αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο 53΄ κοντινό πλασέ του Μασούρα απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αθανασίου, ο οποίος στο 46΄ πέρασε στ θέση του Χουτεσιώτη που αντιμετώπισε πρόβλημα από τη σύγκρουση με τον Ελ Αραμπί, ο οποίος σκόραρε στην εξέλιξη της ίδιας φάσης αλλά με εξέταση του VAR υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Με το χρόνο να κυλά χωρίς κάτι αξιοσημείωτο έκτοτε, κι ενώ φαινόταν πως ο Ολυμπιακός θα χάσει απροσδόκητα δύο βαθμούς, ήρθε ο Χασάν λίγο πριν τη λήξη να λυτρώσει την ομάδα του, γράφοντας το τελικό 1-0 με κεφαλιά, από φάουλ του Φορτούνη.

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-1: Άστοχη έξοδος Πασχαλάκη και στο +10 οι ερυθρόλευκοι

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2: Άλλη κλάση ο Βαλμπουενά