3:34 Σάββατο 27 Απριλίου 2024

Μεγάλο «διπλό» επί του Άρη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έμεινε αήττητος για τέταρτο συνεχή αγώνα επικρατώντας του Άρη στη Θεσσαλονίκη με 1-0, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και πλησίασε τον αντίπαλό του, που βρίσκεται στην τέταρτη θέση, στους 5 βαθμούς.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ νωρίς: εκτέλεση φάουλ του Χουάνκαρ, γύρισμα του αμαρκάριστου στο δεύτερο δοκάρι Βέλεθ και από κοντά ο Καμπετσής είχε εύκολο έργο για το 0-1 στο 9ο λεπτό.

Έκτοτε οι «πράσινοι» έδωσαν κατοχή στον Άρη, που δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις μπροστά στην εστία του Διούδη, εκτός του 37ου λεπτού, όταν από γύρισμα του Γκαρσία, ο Μαντσίνι έκανε την εναέρια προβολή αλλά η μπάλα άγγιξε το δεξί δοκάρι κι έφυγε άουτ.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Τζέγκο πήρε την πάσα από τον Μάνο, ωστόσο νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Διούδη.

Ο διεθνής τερματοφύλακας είχε απάντηση και στο σουτ του Μάνου στο 61΄, με τους «πράσινους» να απειλούν δις στη συνέχεια.

Αρχικά με την ατομική ενέργεια του Εμμανουηλίδη (63΄) που σταμάτησε στον Σιαμπάνη κι εν συνεχεία με τον Βέλεθ (65΄) που μέσα από τη μικρή περιοχή σημάδεψε πολύ ψηλά.

Δέκα λεπτά μετά ο Διούδης έδιωξε σε κόρνερ στην κλειστή του γωνία το πλασέ του Σαντέ Σίλβα ενώ ο Μπρούνο Γκάμα στο 87’ βρήκε δίχτυα αλλά… από την εξωτερική πλευρά.

Το σουτ του Καρλίτος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σιαμπάνη και το φάουλ του Ματέο βρήκε – και πάλι – σε ετοιμότητα τον Διούδη, με το 0-1 να διατηρείται ως το τέλος.