20:37 Δευτέρα 29 Απριλίου 2024

Μπρέικ με το… καλημέρα για τους πρωταθλητές (vid)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς έδειξαν από το πρώτο παιχνίδι της σειράς με τους Χιούστον Ρόκετς ότι εξακολουθούν να είναι το φαβορί, νικώντας εκτός έδρας με 119-106…

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (56-56), οι Ουόριορς πήραν το προβάδισμα στην Τρίτη περίοδο, όπου ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε 13 πόντους, όση ήταν και η διαφορά των δύο ομάδων λίγο πριν το τέλος της (85-72). Στην τέταρτη περίοδο, η… μπαγκέτα της επίθεσης της ομάδας του Στιβ Κερ πέρασε στον Κλέι Τόμπσον και έτσι οι Ουόριορς έφτασαν σε μια σχετικά άνετη νίκη, η οποία τους μετατρέπει σε φαβορί για την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ για τέταρτη συνεχόμενη σεζόν…

Κορυφαίος του αγώνα για τους νικητές ήταν ο Κέβιν Ντουράντ με 37 πόντους και 14/27 σουτ, ενώ ο Κλέι Τόμπσον είχε 28 με 6/15 τρίποντα. Ο Στεφ Κάρι είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν 5 πόντους, 9 ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ. Από την πλευρά των Χιούστον Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 41 πόντους με 14/24 σουτ και 7 ασίστ, ενώ ο Κρις Πολ είχε 23 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα φιλοξενηθεί εκ νέου στο Χιούστον και θα πραγματοποιηθεί τα ξημερώματα της Πέμπτης (4:00).