8:29 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Ναντ - Ολυμπιακός 2-1: Κεφαλιά μαχαιριά στο 93' και ήττα για τους ερυθρόλευκους στην πρεμιέρα στο Europa League

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 2-1 από τη Ναντ στην πρεμιέρα του Europa League, με τον Γκεσάν να πετυχαίνει το νικητήριο στο 90+3′. Ο Μοχαμαντί άνοιξε το σκορ στο 32′, ισοφάρισε ο Μουτουσαμί με αυτογκόλ στο 50′.

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από τη Ναντ για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι στο παιχνίδι, καθώς ηττήθηκαν 2-1 στο καυτό Μπουζουάρ από τη γαλλική ομάδα.

Ο Μοχάμεντ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 32′, με τον Μουτουσαμί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Στο 90+3′ επικράτησε παγωμάρα για τους ερυθρόλευκους, με τον Γκεσάν να σκοράρει με το κεφάλι και να δίνει τη νίκη στους Γάλλους.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός θα αναμετρηθεί με τη Φράιμπουργκ στο Καραϊσκάκης (15/9, 19:45), ενώ την ίδια ώρα η Καραμπάγκ θα υποδεχθεί στο Αζερμπαϊτζάν τη Ναντ.

Το ματς

Οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν με 3-4-3, με τον Ρέτσο να παίρνει μία θέση στα στόπερ, τον Ουί-Τζο Χουάνγκ να αγωνίζεται στην κορυφή και τον Ίνμπομ Χουάνγκ να μένει στον πάγκο εξαιτίας ενοχλήσεων. Οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλά στο παιχνίδι και έβαλαν από την αρχή σε πίεση τον Βατσλίκ.

Η Ναντ είχε την κατοχή και εκμεταλλευόταν κάποια λάθη στην άμυνα και τη μεσαία γραμμή των ερυθρόλευκων. Οι παίκτες το Κομπουαρέ πήραν το προβάδισμα στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο πάντα κινητικός Μπλας έβγαλε τον Μοχάμεντ απέναντι στον Βατσλίκ αριστερά την περιοχής, εκείνος πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι ψηλά στον αγωνιστικό χώρο, με τους ερυθρόλευκους να χάνουν την καλύτερή τους στιγμή στο πρώτο μέρος στο 39′. Ο Μπιέλ ντρίμπλαρε ωραία, μοίρασε στην περιοχή στον Άβιλα, ο οποίος σούταρε από τα δεξιά, όμως αστόχησε.

Στο δεύτερο μέρος οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με διάθεση να κρατήσουν λίγο περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους. Στο 50ο λεπτό ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπιέλ από τα δεξιά, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Μουτουσαμί και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός πήρε αυτοπεποίθηση από το αυτογκόλ αυτό. Η Ναντ προσπαθούσε να φέρει την μπάλα στην περιοχή, όμως η άμυνα των ερυθρόλευκων έδινε μάχες. Στο 74′ χρειάστηκαν τα χέρια του Βατσλίκ, ώστε να αποκρούσει μία κεφαλιά του Σισοκό. Στο 83ο λεπτό ο Γκεσάν βρήκε δίχτυα, ωστόσο στην αρχή της φάσης ο Μοχάμεντ ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε.

ΝΑΝΤ: Λαφόντ, Άπια, Γκριρότο, Παλουά, Γκεσάντ, Μπλας, Μουτουσαμί, Κιριβέλα, Μερλάν, Μοσταφά Μοχάμεντ, Γκαναγκό

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Σισέ, Ρέτσος, Μανωλάς, Άβιλα, Κούντε, Μπουχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπιέλ, Μασούρας, Ουί-Τζο