19:49 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Νικητής ο Άρης στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του κακού από πλευράς θεάματος ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Super League με τον ΠΑΟΚ, χάρις στο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα πέντε λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Η 8η εφετινή νίκη της ομάδας του Άλη Μάντζιου (6η με το ίδιο σκορ, 1-0) την έφερε στην 2η θέση της βαθμολογίας, δύο πόντους πίσω από τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά», που έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Ολλανδού Ναϊχάους, υπέστη την πρώτη εφετινή του στο πρωτάθλημα (έμεινε στο -4 από τους «ερυθρόλευκους» και στο -2 από το σημερινό του αντίπαλο).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά κι έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν πολύ νωρίς όταν το φάουλ του Μπρούνο Γκάμα στο 2ο λεπτό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αλέξανδρου Πασχαλάκη!

Με την πάροδο του χρόνου οι «ασπρόμαυροι» ισορρόπησαν, πήραν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν ήταν καθόλου απειλητικοί προς την άμυνα των «κιτρίνων». Ένα τακουνάκι του Αντρίγια Ζίφκοβιτς βρήκε σε ετοιμότητα τον Ζάκαρι Μπουσέ ενώ μια κεφαλιά του Χρήστο Τζόλη πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γάλλου.

Η… φλυαρία των φιλοξενούμενων τιμωρήθηκε από τους παίκτες του Άκη Μάντζιου. Σε μία εξαιρετική αντεπίθεση, στο 38’, ο Μπερτόγλιο ανατράπηκε από τον Πασχαλάκη με τον Μπας Νάιχαους να δείχνει την άσπρη βούλα – απόφαση που επιβεβαίωσαν και οι Video Assistant Referees. Μια φάση πάντως αρκετά δύσκολη, καθώς όπως φαίνεται ο Πασχαλάκης βρίσκει και την μπάλα πριν βρεθεί στο έδαφος ο παίκτης του Άρη.

Ο Μπρούνο Γκάμα ευστόχησε για τέταρτη φορά στη φετινή σεζόν από το σημείο του πέναλτι (5ο του γκολ στη Super League) και με το 1-0 μπήκαν οι ομάδες στ΄ αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος είχε πολλή ένταση και δυνατές μονομαχίες, αλλά ελάχιστες φάσεις. Στο 73’, ο Νάιχους υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σούντγκρεν στον Τζόλη, με τον Ολλανδό διαιτητή, μετά από υπόδειξη του VAR, να βλέπει κι ο ίδιος τη φάση και να ανακαλεί εν τέλει την απόφασή του, ως όφειλε καθώς δεν υπήρχε παράβαση!

Οι κινήσεις των δυο προπονητών δεν άλλαξαν ιδιαίτερα την εικόνα του αγώνα. Το σουτ του Ζίφκοβιτς στο 85’ δε βρήκε στόχο όπως και εκείνο του Σαντέ Σίλβα στο 88’. Τίποτα δεν άλλαξε στα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων με τον Άρη να κρατάει το 1-0 μέχρι τέλους και να προσπερνά τον ΠΑΟΚ στο βαθμολογικό πίνακα.