20:39 Δευτέρα 13 Μαΐου 2024

ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 3-2: Απίθανη ανατροπή για τους Κρητικούς με γκολ στο 85' και το 95'

Ο ΟΦΗ αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 μέχρι το 85′ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως έπαιζε με παίκτης παραπάνω, πέτυχε δύο γκολ, το δεύτερο στο 90+5′ με σκόρερ τον Τσιλιανίδη.

Την ήττα με 3-2 σε ένα ματς με έντονα συναισθήματα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τον ΟΦΗ με τους Κρητικούς να πετυχαίνουν το γκολ της επικράτησης στο 90+5 με κεφαλιά του Τσιλιανίδη και ενώ στο 85′ το τριφύλλι ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν στα τελευταία λεπτά του αγώνα αλλά εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 72′ λόγω της αποβολής του Βιγιαφάνιες με δεύτερη κίτρινη κάρτα και με τις αλλαγές που έκανε ο Νιόπλιας κατάφεραν να βρουν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά για να πάρουν τη νίκη.

Το πρώτο στο 85′ από τον Φελίπε ο οποίος με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Μπρινιόλι για να ισοφαρίσει το σκορ και το δεύτερο με τον “Τσίλια” στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Οι πράσινοι με τη δεύτερη συνεχόμενη ήττας τους έπεσαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, πίσω από τον Αστέρα ο οποίος νωρίτερα είχε κερδίσει τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ την ίδια ώρα ο ΟΦΗ με τη νίκη του αυτή έκανε ένα σημαντικό βήμα για την είσοδο στην πρώτη εξάδα καθώς μείωσε στον πόντο από τον Παναθηναϊκό και την ομάδα των Ιωαννίνων.

Πρωταγωνιστής ο Τσιλιανίδης, κέρδισε την αποβολή, πέτυχε το νικητήριο γκολ

Ο Κοσμάς Τσιλιανίδης που πέρασε ως αλλαγή στο 59′ της αναμέτρησης ήταν το πρόσωπο του αγώνα καθώς είναι ο ποδοσφαιριστής που κερδίζει την αποβολή του Βιγιαφάνιες στο 71′ σε μια φάση όπου έφυγε στην αντεπίθεση και σε σύγκρουση με τον “Βίγια” έπεσε στον αγωνιστικό χώρο με τον διαιτητή του αγώνα, αν και αρχικά έδειξε λάθος κίτρινη κάρτα στον Πέρεθ, μέσω VAR διόρθωσε την απόφαση του και την έδειξε στον Αργεντινό και τον απέβαλλε.

Ο “Τσίλια” που είχε σκοράρει και την περασμένη εβδομάδα κόντρα στην Λαμία ήταν αυτός που πήρε την κεφαλιά στο 90+5′ μετά τη σέντρα από τον Ντε Γκουζμάν και νίκησε τον Μπρινιόλι για να δώσει το τρίποντο στον ΟΦΗ.

Καλύτερος ο ΟΦΗ, γκολ ο Παναθηναϊκός

Το παιχνίδι στο Ηράκλειο ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να είναι καλύτερος, να έχει την κατοχή της μπάλας και να απειλεί πρώτος τον Παναθηναϊκό αλλά ο Μπρινιόλι ήταν εκεί για να αποκρούσει το πλασέ του Τοράλ από κοντά.

Οι πράσινοι βρήκαν ένα γκολ για να προηγηθούν με αυτογκόλ του Μεγιάδο στο 17′ μετά από σέντρα του Παλάσιος από τα δεξιά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ: Βάτερμαν – Μαρινάκης (69′ Ουές), Σελίμοβιτς, Βούρος, Μπαλογιάννης – Μεγιάδο (59’ Τσιλιανίδης), Γκαγέγος, Τοράλ – Λάμπρου (69′ Ντε Γκουζμάν), Ντουρμισάι (59’ Λουίς Φελίπε), Νέιρα (85′ Φαν Ντάιντεν)

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι – Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ – Μαουρίσιο (60’ λ.τ. Αλεξανδρόπουλος), Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες – Παλάσιος (69′ Αϊτόρ), Καρλίτος (69′ Ιωαννίδης), Βιτάλ (89′ Λούντκβιστ).

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης
Α’ βοηθός: Βασίλειος Μωυσιάδης
Β’ βοηθός: Παντελής Σπυρόπουλος
4ος: Αριστείδης Βάτσιος
VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος
AVAR: Τρύφων Πετρόπουλος