4:05 Δευτέρα 29 Απριλίου 2024

Ολυμπιακός - Ιωνικός 3-1: Με Μπιέλ και τριάρα οι ερυθρόλευκοι καθάρισαν τους Νικαιώτες

Ο Ολυμπιακός με ένα δυνατό πρώτο μέρος επικράτησε 3-1 του Ιωνικού για την 3η αγωνιστική της Super League. O Mπουχαλάκης άνοιξε το σκορ στο 17′ με ασίστ του Μπιέλ, ο οποίος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 45′. Μείωσε στο 49′ ο Μεντόσα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Αραμπί διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Ιωνικό στο Καραϊσκάκης για την 3η αγωνιστική της Super League. Οι ερυθρόλευκοι μετά την ισοπαλία με τον Αστέρα επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας 3-1 της ομάδας της Νίκαιας κάνοντας ένα πολύ καλό πρώτο μέρος.

Ολυμπιακός

Πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ο Πεπ Μπιέλ, ο οποίος είχε γκολ και ασίστ στο ντεμπούτο του. Στους επτά πόντους η ομάδα του Κορμπεράν στον έναν αυτή του Σπανού. Πλέον οι ερυθρόλευκοι στρέφουν την προσοχή τους στο πρώτο ματς του Europa League κόντρα στη Ναντ.

Ο Ολυμπιακός από την αρχή του παιχνιδιού πήρε τα ηνία έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έτσι άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, με τον Πεπ Μπίελ, ο οποίος έκανε ντεμπούτο να έχει συμμετοχή. Ο Ισπανός εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Μπουχαλάκη στα δεξιά της περιοχής. Εκείνος σούταρε με άνεση για το 1-0.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή, πίεζαν ψηλά και φρόντιζαν με κλεψίματα να δημιουργήσουν προϋποθέσεις. Στο 41′ ο Ρομαό έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν βρέθηκε μόνος του στην περιοχή της ομάδας του Κορμπεράν, αλλά δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε.

Στο 45ο λεπτό ήταν η σειρά του Μπιέλ να σκοράρει. Σε μία εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Ισπανός τροφοδότησε τον Ουί Τζο, ο οποίος έφυγε στην κόντρα. Πάτησε την μπάλα, την γύρισε στον Μπιέλ στα δεξιά. Εκείνος νίκησε τον Αντούνες και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει στο 49ο λεπτό. Ο Μεντόσα από πολύ μακριά εκτέλεσε απευθείας φάουλ, η μπάλα κατέληξε στην αριστερή πλευρά της εστίας του Βατσλίκ, ο οποίος εκτινάχθηκε αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 53′ οι Νικαιώτες έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Μύγας από κοντά στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού έδιωξε.

Τρία λεπτά μετά οι ερυθρόλευκοι έχασαν μοναδική ευκαιρία. Ο Ντε Λα Φούντε έκανε εκπληκτική ντρίμπλα και μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά. Τροφοδότησε τον Ουί Τζο, ο οποίος αστόχησε σε κενή εστία. Στα επόμενα λεπτά πέρασαν οι Αραμπί, Ρέτσος, Ραντζέλοβιτς, Εμβιλά και Ροντρίγκες.

Οι ερυθρόλευκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις. Ο Ίνμπομ Χουάνγκ μοίρασε στον Ραντζέλοβιτς στα δεξιά της περιοχής. Ο Σέρβος εξτρέμ σούταρε δυνατά, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Στο 90+5′ ο Αραμπί ευστόχησε σε πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ραντζέλοβιτς και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ολυμπιακός – Ιωνικός 3-1: Με Μπιέλ και τριάρα οι ερυθρόλευκοι καθάρισαν τους Νικαιώτες

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Μανωλάς, Μπα, Άβιλα (66′ Ρέτσος), Ρέαμπτσιουκ, Ινμπομ Χουάνγκ, Μπουχαλάκης, Μασούρας (66′ Ραντζέλοβιτς), Μπιέλ (75′ Εμβιλά), Ντε Λα Φουέντε (75′ Ροντρίγκες), Ουί Τζο Χουάνγκ (60′ Αραμπί)

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Μίλο (82′ Κάνιας), Αντούνες, Ρομαό, Αντούνες, Φαντιγκά (46′ Μασάς), Άοσμαν, Μάντζης (83′ Ιωαννίδης)

πηγή: sport24.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Formula 1, GP Ολλανδίας: Ο Φερστάπεν νίκησε τον Λεκλέρ και πήρε την pole position

Ολυμπιακός – Μεταγραφή βόμβα: Ερυθρόλευκος ο πρώην αρχηγός της Ρεάλ Μαδρίτης Μαρσέλο