2:31 Κυριακή 28 Απριλίου 2024

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1: Ερυθρόλευκη ανατροπή και πρόκριση στον τελικό του Final-4 Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος του Παναθηναϊκού στον δεύτερο ημιτελικό του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ γυναικών. Οι “ερυθρόλευκες” βρήκαν τις λύσεις κόντρα στην “πράσινη” άμυνα, έκαναν την ανατροπή και τσέκαραν το εισιτήριό τους για τον μεγάλο της Κυριακής (10/03, 20:15), εκεί που τους περιμένει η ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι των “αιωνίων”

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς, δείχνοντας από την αρχή ότι θα προσπαθήσει να επιβάλει τον ρυθμό του και να πιέσει την άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος έχασε στο ξεκίνημα του σετ πολλές επιθέσεις και αναγκάστηκε να κυνηγάει το σκορ.

Το 19-13 υπέρ του Πανααθηναϊκού μετατράπηκε σε 22-20 μετά και την είσοδο της Τσιτσιγιάννη. Το τριφύλλι πέρασε μπροστά με 24-21, έχασε τα δύο πρώτα set balls, υπερασπίστηκε το τρίτο και με σκορ 25-23 πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο σετ το ίδιο δυναμικά με τον τρόπο που τελείωσε το πρώτο. Είχε τα ηνία μέχρι και το 11-10, όταν ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ.

Με το ματς να εξελίσσεται σε ντέρμπι και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 18-18, εκεί οι παίκτριες των “ερυθρόλευκων” ήταν πιο ψύχραιμες, έκαναν ένα επιμέρους σερί 7-4, έκλεισαν το σετ με το υπέρ τους 25-22 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Ακόμα ένα αμφίρροπο σετ επιφύλασσε στο φιλοθεάμον κοινό το ντέρμπι των “αιωνίων”. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το 12-11 κατά του, σημείο στο οποίο ο Ολυμπιακός πάτησε το πόδι στο γκάζι και δεν ξανακοίταξε πίσω του.

Έκλεισε το σετ με 25-19, έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε το δεύτερο σετ της στο παιχνίδι, βάζοντας παράλληλα τα δύσκολα πλέον στη μεριά των “πράσινων”.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Final-4:

Ημιτελικοί – Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024

Γυμναστήριο “Γεώργιος Γαλανόπουλος” Λουτράκι, 17:00 (ERTSPORTS): Άρης – ΑΕΚ 0-3
Γυμναστήριο “Γεώργιος Γαλανόπουλος” Λουτράκι, 20:00 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3
Τελικός – Κυριακή 10 Μαρτίου 2024

Γυμναστήριο “Γεώργιος Γαλανόπουλος” Λουτράκι, 20:15 (ΕΡΤ-3): ΑΕΚ/ Νικητής Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

πηγή: sport24.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ολυμπιακός: Συμφωνία με Μεντιλίμπαρ για επέκταση της συνεργασίας τους έως το 2025
Ολοκληρώθηκε η εκδίκαση της έφεσης του Μπέου και του Βόλου για την υπόθεση Τετέι, την επόμενη εβδομάδα η απόφαση