0:06 Παρασκευή 10 Μαΐου 2024

Ολυμπιονίκες οι Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης και Πάνος Τριανταφύλλου στους παραολυμπιακούς αγώνες 2021

• Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο ο Τριανταφύλλου στην ξιφασκία
  • Χάλκινο μετάλλιο ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης στα 100μ. ελεύθερο

Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο ο Τριανταφύλλου στην ξιφασκία

Ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε στη μάχη των μεταλλίων και χάρισε στην Ελλάδα το χάλκινο μετάλλιο στους αγώνες του Τόκιο
Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο είναι γεγονός. Ο Πάνος Τριανταφύλλου θριάμβευσε στη μάχη για το χάλκινο μετάλλιο στη ξιφασκία, στη σπάθη Β. Ο Ελληνας πρωταθλητή επικράτησε με 15-6 του Γάλλου Βαλέτ και εξασφάλισε το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή.

Ο Τριανταφύλλου πραγματοποίησε μία εξαιρετική πορεία μέχρι τα ημιτελικά, όπου ηττήθηκε με 15-9 από τον Πολωνό Κάστρο. Η ήττα αυτή όμως δεν τον πτόησε και στον μικρό τελικό επανήλθε δριμύτερος. Απέναντι στον Βαλέτ, που έχει στη συλλογή του δύο παραολυμπιακά μετάλλια ήταν εξαιρετικός, επικράτησε με 15-9 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Τριανταφύλλου είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο και στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016.

«Δεν μπορώ να κρύψω ότι είμαι πανευτυχής. Φτάσαμε στο Τόκιο κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες με τον κορονοϊό. Είναι μεγάλη μου χαρά που έφερε στην χώρα μου το πρώτο μετάλλιο στη διοργάνωση. Στόχος μου ήταν το χρυσό, αλλά πρέπει να σας πω πως σε σχέση με το ασημένιο του Ρίο αυτό το χάλκινο το ευχαριστήθηκα περισσότερο, γιατί έκλεισε η αυλαία με νίκη» δήλωσε λίγο μετά την επιτυχία του στο ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Χάλκινο μετάλλιο ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης

Με τον καλύτερο τρόπο και με μετάλλια άρχισαν οι ελληνικές συμμετοχές στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Μετά το χάλκινο μετάλλιο του Παναγιώτη Τριανταφύλλου στη δεύτερη κατηγορία της σπάθης, ακολούθησε το χάλκινο μετάλλιο του Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη (S8) στα 100μ. ελευθ.

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης από τους προκριματικούς έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα και πρόσθεσε ακόμη μία διάκριση στην πλούσια συλλογή του. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ύστερα από μία γρήγορη κούρσα στα 100μ. ελευθ., ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 58,73 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Πρώτος ήρθε ο Αυστραλός Μπεν Πόπχαμ με 57,37 και δεύτερος ο Αντρέι Νικολάεβ από τη Ρωσία με 57,69.

Νωρίτερα, ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη δεύτερη κατηγορία της σπάθης στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Στον μικρό τελικό αντιμετώπισε τον Μαξίμ Βαλέ, τον οποίο νίκησε εύκολα με σκορ 15-6.

Ο Δημήτρης Καρυπίδης βρέθηκε μία θέση μακριά από το βάθρο στα 100μ. υπτ. S1. Κατέκτησε την 4η θέση με χρόνο 2.58.07, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ.

Ο Γεράσιμος Λιγνός ήρθε 12ος στους προκριματικούς των 100μ. πεταλούδας S13.