14:02 Σάββατο 11 Μαΐου 2024

Παναθηναϊκός - Λάρισα 98-67: Ξεμπούκωσε στην επίθεση και το έκανε εύκολο

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεμπούκωσε στην επίθεση μετά το πρώτο δεκάλεπτο και έκανε περίπατο απέναντι στη Λάρισα (98-67), με τον Τζέρεμι Έβανς να κάνει season high σε πόντους και τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ χρειάστηκε μιάμιση περίοδο έως ότου βρει ρυθμό στην άμυνα. Όταν τα κατάφερε, μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο την αναμέτρηση με τη Λάρισα, φτάνοντας σε άνετη νίκη (98-67) για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι πράσινοι στηρίχθηκαν στη γεμάτη στατιστική του Ιωάννη Παπαπέτρου (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και τα εξαιρετικά ποσοστά του Τζέρεμι Έβανς (23 πόντοι με 9/13 σουτ) για να φτάσουν στη νίκη, σε μια αναμέτρηση που ξεχώρισε -μεταξύ άλλων και- ο Νίκος Χουγκάζ, με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 20’58” συμμετοχής.

Για τη Λάρισα, ο Στέφαν Μούντι (16 πόντοι, 4 ασίστ) και ο Μάριν Μάριτς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν, αλλά ήταν σαφές πως δεν αρκούσαν.

Ο αγώνας

Η Λάρισα ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο στο παιχνίδι (είχε 6/9 σουτ στα μισά της πρώτης περιόδου), φτάνοντας μέχρι το +10 (5-15) στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στα σουτ εντός παιδιάς (6/21 στην πρώτη περίοδο), διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 13′ (22-24), πριν γυρίσει τούμπα το παιχνίδι. Κυρίως γιατί ο Τζέρεμι Έβανς έβαλε συνεχόμενα περιφερειακά σουτ (είχε 5/7 τρίποντα μέχρι την ανάπαυλα) και ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε όλες τις υπόλοιπες δουλειές. Έτσι, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ όχι απλά ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση, αλλά κατάφερε -πατώντας το γκάζι από το 15′ κι έπειτα- να κλείσει το πρώτο μέρος, όντας μπροστά με +14 (49-35).

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά πλέον για τους πράσινους, οι οποίοι συνέχισαν να παίζουν με το πόδι στο γκάζι και να σκοράρουν με συνέπεια. Ο Τζέρεμι Έβανς και ο Ιωάννης Παπαπέτρου συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, ο Νίκος Χουγκάζ αποτέλεσε τον έξτρα παίκτη στο rotation και κάπως έτσι το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η νίκη κατέληξε στα χέρια των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν παράλληλα να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε παίκτες με μικρό ρόλο ως τώρα στη σεζόν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαχαρής – Τσολάκος – Σκαλτσής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μέικον 10 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαπέτρου 22 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Έβανς 23 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 7 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης (0/3 σουτ), Καββαδάς 3 (4 ριμπάουντ), Κασελάκης 9 (1), Αβδάλας, Χουγκάζ 10 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2.

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 12, Καράμπελας (0/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάριτς 14 (4/9 δίποντα, 6/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Μούντι 16 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Παπαντωνίου, Μπερζίνς 10 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 25/43 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 9/14 βολές, 40 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 17 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Λάρισα: 15/29 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 19/27 βολές, 30 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 18 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας (1/5, 20:00), ενώ για τη Λάρισα η εντός έδρας αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πάτρας (1/5, 17:00).

πηγή: sport24.gr

Τένις: Και επίσημα εκτός Γουίμπλεντον οι παίκτες από Ρωσία και Λευκορωσία

Η μεγάλη ώρα για τον Ολυμπιακό στο δρόμο για την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βελιγραδίου