5:50 Τρίτη 19 Μαρτίου 2024

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 1-1: Ο calma Ολιβέιρα έστειλε τον Δικέφαλο στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Ο ΠΑΟΚ με τον Ολιβέιρα να ισοφάριζει σε 1-1 τον Παναθηναϊκό και να πανηγυρίζει ζητώντας απ’ όλους να μείνουν ήρεμοι έστειλε τον Δικέφαλο στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet όπου απέναντι στη Λαμία θα διεκδικήσει την πρόκριση του στον τελικό.

Ο ΠΑΟΚ με τον Ολιβέιρα να ισοφάριζει σε 1-1 τον Παναθηναϊκό στο 78′ της αναμέτρησης και να πανηγυρίζει ζητώντας απ’ όλους στη Λεωφόρο να μείνουν ήρεμοι έστειλε τον Δικέφαλο στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet όπου απέναντι στη Λαμία στα ημιτελικά θα διεκδικήσει την πρόκριση του στον τελικό.

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει προβάδισμα στο ματς με το γκολ του Τσέριν στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το πρώτο 45λεπτο όπου ήταν καλύτερος του αντιπάλου του με ένα ακόμη τέρμα και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε την αναμέτρηση, ανέβηκε περισσότερο, πέτυχε ένα γκολ με τον Νάρεϊ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά στη συνέχεια βρήκε το γκολ με το πέναλτι που κέρδισε ο Σβαμπ από χέρι του Τσέριν και την εύστοχη εκτέλεση του Πορτογάλου φορ.

Επτά νέα πρόσωπα ο Παναθηναϊκός, μια αλλαγή ο ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στη Λεωφόρο με επτά αλλαγές σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος και τον Δημήτρη Κουρμπέλη ως στόπερ. Εν γένει η άμυνα του τριφυλλιού είχε πέντε νέα πρόσωπα.

Ο Λοντίγκιν ήταν κάτω από τα γκολπόστ, ο Βαγιαννίδης κάλυψε το δεξί άκρο και ο Πούχατς το αριστερό με τους Κουρμπέλη – Σάρλια να είναι το δίδυμο των στόπερ. Ο Πέρεθ έπαιξε μπροστά τους έχοντας δίπλα του τον Τσόκαϊ με τους Μπερνάρ, Τσέριν και Παλάσιος να παίζουν πίσω από τον Σπόραρ.

Από την άλλη ο Λουτσέσκου έκανε μόλις μια αλλαγή στο αρχικό σχήμα του ΠΑΟΚ σε σχέση με την ενδεκάδα της περασμένης Κυριακής. Ο Ντάντας πήρε τη θέση του Σβαμπ.

Ο Κοτάρσκι ήταν κάτω από τα γκολπόστ με τον Σάστρε να παίζει ως δεξί μπακ και τον Ράφα Σοάρες στα αριστερά ενώ οι Ίνγκασον-Κουλιεράκης ήταν το δίδυμο στην άμυνα. Ο Αουγκούστο έπαιξε στο κέντρο έχοντας δίπλα του τον Ντάντας με τους Νάρεϊ, Κωνσταντέλια και Ζίβκοβιτς να παίζουν πίσω από τον Ολιβέιρα.

Ο Τσέριν έδωσε ελπίδα στο τριφύλλι

Το τριφύλλι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς όταν στο 5′ ο Τσόκαϊ βρέθηκε σε θέση βολής εκτός περιοχής, έκανε το σουτ με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο 8′ με την κεφαλιά του Ολιβέιρα σε εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά να φεύγει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμη καλή στιγμή στο 17′ όταν μετά την προσπάθεια του Κωνσταντέλια και το σουτ του νεαρού επιθετικού η άμυνα του Παναθηναϊκού έκοψε με τη μπάλα να φτάνει στον Ζίβκοβιτς που επιχείρησε το σουτ το οποίο έφυγε πάνω από την εστία του Λοντίγκιν.

Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Τσέριν υποδέχτηκε όμορφα τη μπάλα εκτός περιοχής, την έβαλε μπροστά του και με δυνατό σουτ νίκησε τον Κοτάρσκι και έδωσε προβάδισμα και ελπίδα στο τριφύλλι.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει στο 39′ αλλά η κεφαλιά του Ολιβέιρα από το ύψος του πέναλτι δεν δυσκόλεψε τον Λοντίγκιν που μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Πέρεθ έκοψε και έδωσε στον Μπερνάρ, αυτός πήρε τα μέτρα προς την εστία του Κοτάρσκι και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Σλοβένο ο οποίος όμως έστειλε τη μπάλα αρκετά πάνω από την εστία του γκολκίπερ του ΠΑΟΚ.

Έριξαν Μαντσίνι και Σβαμπ στο ματς οι δύο προπονητές

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι Γιοβάνοβιτς και Λουτσέσκου προχώρησαν σε μια αλλαγή. Από τη μια ο Σέρβος τεχνικός έβαλε στο παιχνίδι τον Μαντσίνι αντί του Τσόκαϊ προκειμένου να δώσει και άλλη επιθετική πνοή στην ομάδα του ενώ ο Ρουμάνος πέρασε στο ματς τον Σβαμπ αντί του Αουγκούστο ο οποίος είχε και κάρτα και ο οποίος ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι για την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να σκοράρουν στο 52′ όταν ο Κωνσταντέλιας γύρισε ωραία τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Νάρεϊ μπήκε στη φάση και σκόραρε αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ με το γκολ να ακυρώνεται.

Δύο λεπτά αργότερα ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Μαντσίνι να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και να στέλνει τη μπάλα εκτός εστίας. Ο Παναθηναϊκός απείλησε και πάλι δέκα λεπτά αργότερα όταν μετά από φάουλ του Μπερνάρ, η άμυνα του ΠΑΟΚ απομάκρυνε προσωρινά τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Τσέριν που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 72′ ο Δικέφαλος είχε τελική στην εστία του Λοντίγκιν όταν ο Νάρεϊ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, γύρισε έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε και ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού μπλόκαρε τη μπάλα.

Ο Ολιβέιρα ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ και ζήτησε… ηρεμία

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στο 74′ σε κόρνερ από τα αριστερά, η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν έδιωξε με τον Ίνγκασον να κάνει το σουτ και τον Σάντσες με τάκλιν να διώχνει εκ νέου σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά που βρήκε στο χέρι του Τσέριν. Ο διαιτητής είδε τη φάση στο VAR και υπέδειξε το πέναλτι. Ο Ολιβέιρα εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και νίκησε τον Λοντίγκιν για το 1-1 στην αναμέτρηση.

Οι πράσινοι θα μπορούσαν να βάλουν “φωτιά” στα τελευταία λεπτά του αγώνα καθώς στο 81′ ο Κλεϊνχέισλερ που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια του σε σέντρα από τα δεξιά αλλά το σουτ που επιχείρησε με το αριστερό έφυγε εκτός εστίας.

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπράντον Τόμας έδωσε μια μπουνιά στον Σάρλια εκτός φάσης. Αρχικά είδε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή η οποία όμως με τη χρήση του VAR έγινε κόκκινη.

Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς άνηκε στον ΠΑΟΚ όταν ο Μπίσεσβαρ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το πλασέ με τον Λοντίγκιν να διώχνει τη μπάλα σωτήρια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Κουρμπέλης (66′ Σάντσες), Σάρλια, Πούχατς (80′ Χουάνκαρ), Πέρεθ, Τσόκαϊ (46′ Μαντσίνι), Τσέριν, Μπερνάρ (66′ Ιωαννίδης), Παλάσιος (80′ Κλεϊνχέισλερ), Σπόραρ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (85′ Βιεϊρίνια), Ντάντας, Αουγκούστο (46′ Σβαμπ), Νάρεϊ (79′ Τάισον), Κωνσταντέλιας (88′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (88′ Μπράντον Τόμας).

πηγή: sport24.gr

Θεσσαλονίκη: Επεισόδια μετά τον αγώνα Άρη-Ολυμπιακού

Άρης – Ολυμπιακός 0-1: Με ήρωα Τζολάκη και εκτελεστή Αραμπί στους “4” οι ερυθρόλευκοι και αντιμετωπίζουν την ΑΕΚ