3:02 Δευτέρα 29 Απριλίου 2024

Παναθηναϊκός - Βίρτους Μπολόνια 90-76: Την κατάπιε μέσα σε ένα δεκάλεπτο με τον Μήτογλου να κάνει πράγματα και θαύματα

Ένα τετράλεπτο ξέσπασμα στις αρχές της τέταρτης περιόδου έφτανε για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επιβλήθηκε εντός έδρας της Βίρτους Μπολόνια (90-76), φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες στην EuroLeague. Ακόμη μια ανεπανάληπτη παράσταση από τον Ντίνο Μήτογλου (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ), που δεν λέει να αφήσει το πόδι από το γκάζι.

Για τρεις περιόδους, η Βίρτους Μπολόνια έδειχνε ικανή να κάνει τη ζημιά στον Παναθηναϊκό. Η τελευταία περίοδος όμως ήταν… το κάτι άλλο για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Σαν να γύρισε ο διακόπτης, οι πράσινοι ήταν εντυπωσιακοί σε άμυνα και επίθεση, μετέτρεψαν το -5 (62-67) σε +8 (75-67) μέσα σε τέσσερα λεπτά και έφτασαν στην τελική επικράτηση (90-76), με διψήφια μάλιστα διαφορά.

Ο Κώστας Σλούκας από το “1” και ο Ντίνος Μήτογλου από το “4” ήταν οι κύριοι εκφραστές της πράσινης αντεπίθεσης στην τελική ευθεία του αγώνα, έχοντας στο πλευρό τους μια σπουδαία τριάδα: Τζέριαν Γκραντ, Μάριους Γκριγκόνις και Ματίας Λεσόρ.

Η δουλειά έγινε λοιπόν για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος -μέσα σε όλα- είδε τον Κέντρικ Ναν να ξεμπουκώνει στο πρώτο μέρος (11 πόντοι με 4/10 σουτ) και τον Λούκα Βιλντόσα να τον κρατάει όρθιο στο τρίτο δεκάλεπτο (10 πόντοι) -εκείνη την ώρα άλλαξε ο ρυθμός του αγώνα, από τη Βίρτους Μπολόνια.

Ο MVP

Ο Ντίνος Μήτογλου παίζει αυτή την περίοδο το καλύτερο μπάσκετ της καριέρας του, πηγαίνει από το ένα νταμπλ νταμπλ στο άλλο και κάνει τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό. Απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια είχε ακόμη μια σπουδαία βραδιά, την οποία ολοκλήρωσε με24 πόντους (με 6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές), 10 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 35’05” συμμετοχής.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Τζαλίν Σμιθ δεν ήταν ιδιαίτερα αποδοτικός για τη Βίρτους Μπολόνια, στα 17’19” που έμεινε στο παρκέ. Είχε 6 πόντους (με 2/6 σουτ και 1/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Μέχρι την 4η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός ήταν η χειρότερη ομάδα της EuroLeague στην αναλογία των ασίστ με τα λάθη. Πλέον όμως δεν είναι. Έχει βελτιωθεί ραγδαία σε αυτό το κομμάτι, όπως αποδείχθηκε (ξανά) με τη Βίρτους Μπολόνια. Οι πράσινοι έκλεισαν τον αγώνα με 17 για 8 λάθη, δείχνοντας από το πρώτο δεκάλεπτο τις… ορέξεις τους (7 ασίστ για κανένα λάθος).

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός είχε καλό επιθετικό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, όχι όμως ανάλογη αμυντική συμπεριφορά. Γι αυτό κιόλας, δεν κατάφερε να ξεφύγει από τη Βίρτους Μπολόνια, η οποία έβρισκε τον τρόπο (με τον Μάρκο Μπελινέλι και τον Τόρνικε Σενγκέλια) να μένει κοντά (16-11 στο 7′) και να δείχνει απειλητική.

Ο επιθετικός πλουραλισμός των πρασίνων έκανε βέβαια τη διαφορά μέχρι το +6 (21-15) του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να έχει 7 ασίστ, δίχως λάθος. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, αλλά αυτό δεν επηρέασε τα δεδομένα του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός παρέμενε μπροστά (27-21 στο 14′) και έφτασε μέχρι το +8 στο 16ο λεπτό (34-26), πριν έρθει το τάιμ άουτ του Λούκα Μπάνκι.

Ο έμπειρος τεχνικός άλλαξε κάποια από τα πρόσωπα της πεντάδας του, επανέφερε τον Ντάνιελ Χάκετ και τον Μάρκο Μπελινέλι και κάπως έτσι βρήκε τον τρόπο να περιορίσει τη ζημιά. Η Βίρτους Μπολόνια μείωσε στο σουτ (38-35 στο 18′) και έκλεισε το πρώτο μέρος, ούσα στο -3 (45-42), γεγονός που της έδινε το δικαίωμα να πιστεύει στο διπλό.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Μάρκο Μπελινέλι έκανε ένα βήμα μπροστά για τη Βίρτους Μπολόνια. Η εκτέλεση μετά από σκριν που έπαιρνε μακριά από την μπάλα έδωσε την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση στην ομάδα του, η οποία βρήκε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα (47-48 στο 23′) και να μεταφέρει σταδιακά την πίεση στην απέναντι πλευρά. Ήταν εμφανές άλλωστε πλέον πως ο Παναθηναϊκός δεν ήταν εξίσου συγκεντρωμένος στην επίθεση, δεν δημιουργούσε ελεύθερα σουτ με την ίδια ευκολία.

Αν μάλιστα δεν έβρισκε τους 10 πόντους του Λούκα Βιλντόσα στο τρίτο δεκάλεπτο, τότε τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα από το -1 (62-63) με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Οι φιλοξενούμενοι οδήγησαν τη διαφορά μέχρι τους πέντε πόντους (62-67) στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, αλλά αυτό που ακολούθησε ήταν η εντυπωσιακή πράσινη αντεπίθεση. Ο Παναθηναϊκός κράτησε τη Βίρτους Μπολόνια δίχως πόντο για περίπου πέντε λεπτά, με αποτέλεσμα το -5 (62-67) να γίνει +8 (75-67) στο 36ο λεπτό.

Αυτό ήταν! Το ποτάμι δεν γύριζε πίσω πλέον, με τους πράσινους να συνεχίζουν με το πόδι στο γκάζι, να φτάνουν μέχρι το +12 (82-70) και να φτάνουν σε τρίτη σερί επικράτηση στην EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Ντιφάλα -Κορτές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76.

πηγή: sport24.gr

Πογέτ: “Κρατάμε τη νίκη, το κλίμα ενότητας και τον Κωνσταντέλια”

Ελλάδα-Νέα Ζηλανδία 2-0: Το άστρο του Κωνσταντέλια άρχισε να λάμπει και για την Εθνική