2:03 Σάββατο 27 Απριλίου 2024

Παναθηναϊκός - Ζενίτ 77-89: Παράδοση άνευ όρων

Σε ένα ακόμη ματς της Euroleague και συγκεκριμένα στην πρεμιέρα του β΄ γύρου της διοργάνωσης, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από την αρχή να κυνηγά στο σκορ κι όταν «ξύπνησε» στην τελευταία περίοο ήταν ήδη αργά.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Οι «πράσινοι» γνώρισαν την 12η ήττα τους και τρίτη συνεχόμενη από την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ με 77-89, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να δικαιολογεί απόλυτα την εφετινή εκπληκτική της πορεία με το 8ο διπλό σε 10 ματς!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Ο Όντεντ Κάτας είναι ο νέος προπονητής των πρασίνων

Ακολουθεί η «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, με τους «πράσινους» να αντιμετωπίζουν εκτός την Φενέρμπαχτσε και να υποδέχονται την Βιλερμπάν.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πάρα πολύ κακός για τρεις περιόδους, στην επιστροφή των Τσάβι Πασκουάλ και Μάνου Παπαδόπουλου στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Οι «πράσινοι» θα περίμενε κανείς ν΄ αντιδράσουν μετά τις δύο κακές εμφανίσεις με Μακ’άμπι και Ερυθρό Αστέρα, ωστόσο, όχι μόνο δεν το έκαναν, αλλά για τρειος περιόδους ήταν προκληκτικά αδιάφοροι στον τρόπο αντιμετώπισης του παιχνιδιού.

Η ομάδα των Χαραλαμπίδη-Γιαπλέ γνώρισε την τρίτη διαδοχική της ήττα και 12η στο σύνολο (ρεκόρ 5-12), τη στιγμή που η Ζενίτ έγινε η έκτη ομάδα που περνά νικηφόρα από το ΟΑΚΑ τη φετινή σεζόν. Οι Ρώσοι πανηγύρισαν την τρίτη διαδοχική επιτυχία τους, συμπλήρωσαν τα οκτώ «διπλά» και με ρεκόρ 11-5 παρέμειναν στο «κυνήγι» της τετράδας.

Με 13 λάθη και ασυνεννοησία σε άμυνα και επίθεση στην πρώτη αγωνιστική υποχρέωση μετά την αποχώρηση του Γιώργου Βόβορα, ο Παναθηναϊκός είδε την Ζενίτ να ξεφεύγει ακόμη και με 25 πόντους στην 3η περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν στο -9, ωστόσο, ήταν αδύνατο να κάνουν τίποτα περισσότερο…

Η απογοήτευση ήταν τέτοια, που στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, ο εκ των γενικών διευθυντών της ΚΑΕ και «σημαία» του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Διαμαντίδης, αποχώρησε για τα αποδυτήρια…

Κορυφαίος των νικητών αναδείχθηκε ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 25 πόντους, ενώ με 18 πόντους και 10 ασίστ τελείωσε τον αγώνα ο Κέβιν Πάνγκος. Από τον Παναθηναϊκό διασώθηκαν μόνο οι Κωσταντίνος Μήτογλου (13π.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (14π.)

Πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης οι γενικοί διευθυντές της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Δημήτρης Διαμαντίδης και Φραγκίσκος Αλβέρτης, τίμησαν τον τζένεραλ μάνατζερ της Ζενίτ, Μάνο Παπαδόπουλο, για την πολυετή προσφορά του στο «τριφύλλι».