12:40 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 5-0: Πεντάρα με δεκάλεπτη καταιγίδα

Ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε αντίσταση από τον Παναιτωλικό και τον συνέτριψε 5-0 με τρία γκολ μέσα σε δέκα λεπτά. Δύο ο Σβιντέρσκι, από ένα Σβαμπ, Μουργκ, Τζόλης.

Ο Δικέφαλος, ο οποίος προερχόταν από την ήττα στο Φάληρο από τον Ολυμπιακό δεν συνάντησε αντίσταση από τους φιλοξενούμενους και πήρε εύκολη νίκησε με δύο γκολ του Σβιντέρσκι κι από ένα των Σβαμπ, Μουργκ και Τζόλη. Ας δούμε τα τρία πράγματα που μάθαμε από το ματς.

Ο ΜΟΥΡΓΚ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή, αλλά σίγουρα δεν ήταν καταγαιστικός στο πρώτο μέρος. Είχε τη διπλή ευκαιρία με τον Σβιντέρσκι και τον Αουγκούστο, οι Ζίβκοβιτς και Περέιρα προσπάθησαν, αλλά οι προσπάθειες δεν τους βγήκαν.

Ο Δικεφαλος βρήκε ωστόσο το γκολ που ήθελε και ήταν απαραίτητο για να ξεμπλοκάρει. Στο 39ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς έβγαλε την κάθετη, ο Μουργκ βγήκε από δεξιά, έφερε την μπάλα στο καλό (αριστερό) του πόδι και νίκησε τον συμπατριώτη του για το 1-0.

Η ΔΕΚΑΛΕΠΤΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΓΚΟΛ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΗ

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε δέκα λεπτά για να διασκεδάσεις τις οποιεσδήποτε αμφιβολίες στην Τούμπα. Αυτό το χρονικό διάστημα μεσολάβησε από το δεύτερο μέχρι και το τέταρτο γκολ των ασπρόμαυρων.

Το δώρο δεν ήλθε στον αγωνιστικό χώρο. Όχι ότι ο Παναιτωλικός είχε ιδιαίτερες απαιτήσεις από αυτό το ματς με βάση διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας των δύο ομάδων.

Άλλα ματς είναι εξάποντα στη μάχη του για την παραμονή. Αλλά η εικόνα της ομάδας του Αγρινίου ήταν απογοητευτική.

Πηγή: Sport24