16:32 Δευτέρα 13 Μαΐου 2024

ΠΑΟΚ... πέντε ταχυτήτων

Βρήκε και ξέσπασε ο δικέφαλος με 5-0 πάνω στον ΟΦΗ στην Τούμπα, παίρνοντας μια νίκη έπειτα από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ ήταν άφαντος στον πρώτο ημίχρονο μετά το γρήγορο γκολ που πέτυχε και έτσι ο ΟΦΗ ήταν αυτός που είχε τις ευκαιρίες. Στο 5ο μόλις λεπτό η ομάδα του Χουμπ Στέφενς πήρε το προβάδισμα με τον Λίνο από τα αριστερά να βγάζει τη σέντρα, έπειτα από ωραία πάσα του Νίνη, και τον Αθανασιάδη με προβολή να ανοίγει το σκορ. Στο 9΄μετά από γλίστρημα του Λίνο ο Μπούρμπος πήρε την μπάλα όμως το σουτ πέρασε άουτ. Στο 20’ ο Ζε Εντουάρντο έπιασε την κεφαλιά και πριν ο Περογαμβράκης μπει στην φάση οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ απομάκρυναν. Στο 24’ το δυνατό σουτ του Περογαμβράκη μπλόκαρε ο Γλύκος. Στο 39′ ο Μπούρμπος βγάζει την σέντρα, ο Περογαμβράκης πιάνει την κεφαλιά μπροστά από τον Κατσουράνη αλλά η μπάλα πήγε συστημένη πάνω στον Γλύκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 60′ ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0. Όλα ξεκίνησαν από το σουτ του Μαντούρο με την μπάλα να κοντράρει στον Βερόν και τον Μπαρέιρο να μπερδεύεται. Ο Σαλπιγγίδης τσίμπησε την μπάλα πλασάροντας σωστά τον Φερνάντεζ για το 2-0. Στο 73′ Νάτχο και Αθανασιάδης συνδυάζονται, ο Κλάους βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ και κάνει το 3-0. Στο 80′ λάθος της άμυνας του ΟΦΗ και ο Χούσεν με δυνατό διαγώνιο πλασέ άνοιξε έκανε το 4-0 για τον δικέφαλο. Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 86΄, μετά από λάθη επί λαθών της άμυνας του ΟΦΗ, η μπάλα στρώθηκε στον Μαντούρο ο οποίος δεν αστόχησε.